Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Sözde Kampanya İle Tüketici Aldatmacası

116görüntüleme
Ayşe
Ayşe 22 Kasım 2020 21:43

Bu akşam 9'da başlayan indirim için bekleyip tam saatinde ürünün olduğu sayfaya girdim çıkan indirimli fiyatla (3.880), sepetteki fiyatı (4.200) farklı. 10 dakika boyunca sayfayı yeniledim sonuç yine aynı bu kadar hızlı ürün satılmış olamaz, satılsa bile fiyatı değiştirmeleri gerekir. Bu şekilde ürün satmak tüketiciyi kampanya var diye aldatmaktır, kurumsal bir firma olan Hepsiburada'ya hiç yakıştıramadım müşteri ilişkilerine sorunu bildirince anlık fiyat değişikliği olabilir diyorlar bu anlık değişim değil tüketiciyi saf yerine koymaktır.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada23 Kasım 2020 13:43

Merhaba Ayşe Hanım, Mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatacak şekilde yüksek kaliteli, bol seçenekli ürünleri en uygun fiyatlarla her daim müşterilerimizle buluşturuyoruz. Efsane Cuma'da müşterilerimize milyonlarca urunu çok farklı fiyat avantajıyla, efsane adına yakışır şekilde sunuyoruz. Pazar yeri modelimiz kapsamında on binlerce işletme ile çalışıyoruz ve çalıştığımız iş ortaklarımızın fiyat tekliflerini ve kampanyalarını tanımladıkları akıllı bir sistemimiz var. Akıllı fiyat sistemimizde düzenli olarak gerekli kontrolleri yapıp müşterilerimizi olumsuz etkileyebilecek fiyat değişikliklerine karşın önlem alınmasını sağlıyoruz. Türkiye ve bölgesinin lider e-ticaret platformu Hepsiburada olarak, müşterilerimizle aramızda yaklaşık 20 seneden beri ileri gelen karşılıklı güven ilişkimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Kampanyamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

Ayşe
Ayşe23 Kasım 2020 15:17

Kandırmaca yapıyoruz desenize sadece 1 kişiye en alt fiyat sunuluyorsa bu bir kampanya değil çekiliştir. Sepette farklı sayfada farklı olamaz bir ürünün fiyatı mağduriyetimi gidermenizi bekliyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler