11 Haziran
#12088767

Hepsiburada Sorunu Çözmedi!

Hepsiburada.com'dan 28 Mayıs'ta aldığım (sipariş no... : 291942954) Samsung marka çamaşır makinesinin dışında hasar gördüğüm için iade etmek istemiştim. Hepsiburada tarafından kabul edilmiş Horoz Lojistik tarafından sizden alınacak demişlerdi (mailleri duruyor) ama kimse almadı Horoz Lojistik'i aradığımda sanki Samsung servisi sıfatıyla sorular sordu niye iade ediyorsunuz? Arızalı mı? Hasarlı mı? Fotoğraf gönderdiniz mi diye, bende cevapladım.


En son tamam alınacak denildi ama bayram tatili girdi sonrasında tekrar Hepsiburada'dan kayıt oluşturmak gerekti (kayıt kapanmış süresi dolmuş haber veren olmadı) ve Horoz Lojistik'in anlamsız sorularına tekrar cevap vermem gerekti ama cevap vermedim onlarda Hepsiburada alsın kargonu dediler telefonu kapattılar. Ortada ayıplı bir malı satmaya çalışmak var yapılan saygısızlıklar, işgüzarlıklar var şikayetçiyim yetkili kişileri duyurulur.

Hakan Hakan 426 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Haziran

    Merhaba Hakan Bey, Yaşanan gecikme için özür dileriz. Kısa süre içerisinde işlemlerinizin sonlandırılması için ilgili departmanlarımız ile iletişime geçilmiştir. Tarafınıza konu ile alakalı 39965992 no'lu kayıt üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/ayagina-gelsin/giris?ReturnUrl=/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • Hakan12 Haziran

    Sonuç ne olacak iade etmemek için 14 günün dolmasını mı bekliyorsunuz. Çalıştığınız Horoz Lojistik firması belirttiği günde iadeyi teslim almadı. Daha sonra neden teslim almadığı konusunda aradığımızda Horoz Lojistik firmasının anlamsız sorularına 'neden iade ediyorsunuz 'gibi sorunlarını cevaplamak zorunda kaldık. Sonra Horoz Lojistik iade işlemini kapatmış ne hakkı varsa! Tekrar hepsiburada.com'u aradık yeni iade süreci açtılar. Yine beklitiyorlar. hepsiburada.com ile Horoz Lojistik firması ortaklaşa dolandırıcılığa maruz bırakıldık. Para İademi yapın yoksa Mahkeme sürecinde kendiniz anlatırsınız.

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Haziran

    Merhaba Hakan Bey, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 39965992 no'lu kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/ayagina-gelsin/giris?ReturnUrl=/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları