08 Kasım
#12928030

Hepsiburada Sorumsuz Müşteri Hizmetleri

07/11/2019 tarihinde Hepsiburada Sitesinin tambitkisel mağazasından yapmış olduğum 298 849 728 sipariş numaralı ürünü aynı gün kargo dendiği için satın aldım ancak 08/11/2019 tarihinde hala kargolanmadı, bunun üzerine müşteri hizmetlerini arayarak mağazaya ulaşarak bana bilgi vermelerini ya da mağazanın telefonunu bana vermelerini rica ettim müşteri hizmetleri yetkilisi m** hn mağazanın telefonunun kendilerinde olmadığını söyledi ben biraz ısrar edince daha yetkili olan g** hanıma aktardı oda aynı şeyi söyleyerek telefonu vermedi o zaman lütfen siz ulaşıp bana bilgi verin dedim yine aynı şeyi söyleyerek beni reddetti, Hepsiburada ' Da satış yapan mağazaların müşteri hizm. Telefonu olmaması bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası, siteden devamlı alışveriş yapan birisi olarak bu olay bayağı bir güvenimi sarstı, yani ürünümün akıbetini internet sitelerinde bulunan birçok kötü firmalardan alışveriş yapmış gibi öğrenemedim ve bunu Hepsiburada ' A hiç yakıştıramadım.

İbrahim İbrahim 892 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim08 Kasım

    Söz verilen günde verilmedi şikayet var com iyi ki var onlar sayesinde daha fazla mağdur olmuyoruz sağ olsunlar. Bir de yetkisiz ve işini yapamayan acemi personel yerine daha eğitimli personel çalıştırmanızı tavsiye ederim.

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Kasım

    Merhaba İbrahim Bey, Siparişinizde yer alan ürününüz kargoya verilmiştir. Sürecinizin takibini üyelik sayfanızın sağ üst bölümünde yer alan Hesabım menüsünden " Siparişlerim-Sipariş Detayı” adımlarını izleyerek yapabilirsiniz. Sorularınız ve talepleriniz için bize web sitemizde üyelik girişi yaptıktan sonra “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden de ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları