Hepsiburada Siparişim Gönderilmedi

Yakup Yakup4 gün önce

20 Mart tarihinde 478572106 sipariş numarasıyla dambıl seti siparişi verdim. Siparişi 24 saatte kargoda ibaresi bulunduğu için vermiştim. Fakat sipariş 23 Mart tarihinde Sürat Kargo'ya verildi olarak göründü ve kargoya verildiğine dair Hepsiburada dan mail geldi. Daha sonra siparişim paketiniz hazırlanıyor şekline geri döndü. 

24 Mart tarihinde bu kez de MNG Kargo'ya verildi olarak göründü. Yine kargoda herhangi bir hareket görülmedi. Kargoyu aradığım da sadece faturanın kesildiği ve malzemenin teslim edilmediği söylendi. Hepsiburada yi aradığım da bana 1 nisan teslim tarihi göründüğünü ve o güne kadar beklemem gerektiğini söylediler. Ancak 24 saatte kargoda olacak siparişim sürat kargoya verildiğinde 26 Mart tarihinde teslim görünüyordu. Şimdi de 1 nisan deniliyor. Siparişimi bu durumda iptal edemeyeceklerini ve beklemem gerektiğini söylediler. Burada resmen mağdur edildik ve firma hiçbir şekilde çözüm üretmedi. Yaptıkları çok büyük saygısızlıktır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yakup 1 gün önce

Bugün tekrardan Hepsiburada firmasıyla irtibata geçtim. Ürünüm hala gelmedi. Bana 1 nisana kadar beklemem gerektiğini söylüyorlar, iptal işlemi yapmıyorlar. İnanılmaz bir biçimde 24 saatte kargoda diye 20 martta sipariş verdiğim ürün hala sitede satışta ve en geç 30 martta kargoda diye satışı yapılmakta. Gerçekten insanları kandırıyorlar ve bunun adı resmen dolandırıcılık.

profile-icon Yakup 3 gün önce

Otomatik olarak cevap yazıyorsunuz, en kısa sürede dönüş yapacağınızı söylüyorsunuz ama hiçbir şekilde dönüş sağlanmıyor ve müşteriyi sallamıyorsunuz. 24 saatte kargoda olacak ürünüm hala gelmedi ve tam 7. Gün bugün. Ne siparişi iptal edebiliyorsunuz ne siparişi gönderebiliyorsunuz. Yazıklar olsun.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 gün önce

Merhaba Yakup Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 68931807 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/ayagina-gelsin/giris?ReturnUrl=/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler