sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Siparişi İptal Etmiyor

Ahmet Ahmet26 Ekim 00:11

17 Ekim tarihinde Hepsiburada adlı siteden 739 016 939 sipariş numarası ile satın aldığım, kargoya veriliş tarihi 27 Ekim ve tahmini teslim tarihi 30 Ekim olan ürünün siparişini iptal etmek istiyorum. Sitede, sipariş bölümünde bulunan ''iptal et'' butonuna tıkladığımda ''Bu ürün iptal edilemedi.'' yazısıyla karşılaştım. Akabinde sipariş iptal talebi için müşteri temsilcisini aradım, 5 dakika hatta bekletilmemin ardından temsilcinin verdiği cevap, özetle şu; '' Bazı ürünlerin siparişi iptal edilemiyor, ürünün size ulaşmasını bekleyip iade edebilirsiniz. Maalesef yapabileceğimiz bir şey yok.''

Siparişte ''hazırlanıyor'' ibaresi yok, ''iptal et'' seçeneği var, ürün de ayakkabı zaten, neye göre iptal edilemiyor diyorum, ses yok. Nasıl bir ilgi ve bilgi seli var anlatamam.

Ürünün ne olduğunun veya malı değerinin bir önemi yok, sonuç olarak 1 hafta önce satın alıp, iptalini istediğim ve hala rafta bekleyen ürün, her şey yolunda giderse 2 gün sonra kargoya verilecek, ondan 3 gün sonra bana ulaşacak, ben teslim almayıp geri göndereceğim, birkaç günde satıcıya ulaşacak, satıcı envanter girişini yapıp iadeyi onaylayacak ve ardından da Hepsiburada tarafıma para iadesi yapacak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu arkadaş!

Bu firma ile yaşadığım ilk sorun değil, hatta diğerlerinin yanında sorun bile sayılmaz, böyle birkaç siparişte bir firma ile köşe kapmaca oynuyoruz. Sağa sola yazıp sesinizi duyurmazsanız da kimsenin umurumda olmuyor, baktılar mı millet mevzuya uyanıyor, diğer müşteriler ürkecek; tak bir telefon geliyor, yok efendim müşteri memnuniyeti. Bırakın bu ayakları kardeşim.

Ne kadar ödediğinizin bir önemi yok, bu siteden alışveriş yapacak iseniz önce açıp yasal haklarınızı a'dan z'ye bir okuyun derim. Bunu Hepsiburada'dan, son üç ay içinde 9.518,34 TL tutarında 37 adet ürün satın almış biri olarak söylüyorum. İlgili görseller ektedir.

full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Ahmet 26 Ekim 17:25

Gerek site üzerinden gerekse müşteri hizmetlerini arama suretiyle iptal etmeye çalışıp ''red'' cevabı aldığım ilgili sipariş, ''sikayetvar.com'' 'a yazdığım bu şikayetin ardından ''Hepsiburada'' tarafından iptal edilmiş ve ürün bedeli kartıma iade edilmiştir. İlgili görsel ektedir. Yorumu sizlere bırakıyorum.

np_image1 Ekli Görsel Var
Hepsiburada Logo Hepsiburada 26 Ekim 14:52

Merhaba Özer Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 66235090 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler