sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada  Sipariş Verdiğim Bilgisayar Hakkında

Ibrahim Ibrahim03 Haziran 2020 12:17

12 Mayıs'ta Asus tuf gaming vg24vq sipariş verdim birkaç gün sonra satıcıyı aradım kargo durumunu öğrenmek için, ürün elimizde yok bayramdan sonra gelir dediler sonra Hepsiburada ile iletişime geçtim dedim ki ellerinde ürün yok ve siteye koymuşlar sipariş almışlar Hepsiburada gene ilgisiz davrandı neyse dedim ürün sağlam gelsin bir arıza çıkmasın.

Dün ise bana ürün geldi fakat başka marka MSI optix mag24c4 ve sipariş verdiğim üründen daha düşük özellikte (her iki ürünü araştırabilirsiniz parça, kalite, özellik Asus daha iyi) satıcı ile görüştüm diyorum ki ürün elinizde yok ise beni niye aramadınız diyor. Hepsiburada'da bilgileriniz yoktu ve aynı özellikte bunu gönderdik ve diyor ki ürünü iptal edin beğenmediyseniz.

Adamla tartıştım sanki iptal etmek zorundaymışım gibi saf saçma konuşuyor, Hepsiburada da şikayet oluşturdum istediğim yardımı alamadım gene Umarım bu sefer yardımcı olur Hepsiburada, Tüketici Hakları'na gitmek zorunda kalacağım ve unutmadan Asus marka 3 yıl garantili bana gelen ürün 2 yıl garantili ve faturayı da Asus üzerine kesip yollamışlar bu kadar saçmalık olmaz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 09 Haziran 2020 09:47

Merhaba İbrahim Bey, Öncelikle yaşanan olumsuz deneyimden dolayı özür dileriz. Siparişiniz de yer alan ürününüzü ilgili iade kodu ile gönderdiğinizi görmekteyiz. Ürününüz kargo sürecinde olup, satıcı firmaya teslim edildikten sonra 2 iş günü inceleme süreci olmaktadır. İnceleme süreci tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi verilecektir. Talebinizi üyeliğiniz üzerinden 'Hesabım-Kolay İade-Başvuru Takibi' adımlarını izleyerek takibini yapabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler