Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hepsiburada Sipariş 18 Gündür Gelmedi

659görüntüleme
Özkan
Özkan 10 Mart 2017 16:22

21.02.2017 tarihinde Adore ® marka (şifonyer) sipariş ettim. 22.02.2017 tarihinde Aras Kargoya verildiği görülerek çıkış şubesinde; Kargonuz çıkış şubesinden transfer merkezine gönderilmek üzere aracımıza yüklenmiştir ibaresi yazmakta ve 18 gündür hiç değişmedi. Hepsiburada.com'da müşteri hizmetlerinin kendi sitelerinde sorun bildirdim dönüş yapılmadı defalarca aradım dönüş yapılmadı. Müşteri hizmetlerde arkadaşlar durumun aciliyet kaydı oluşturularak dönüş yapılacak diye telefon almama rağmen 18 gündür dönüş yapılmadı. Umuyorum buradan bakılarak kargoyla ilgili Hepsiburada.com genel merkezi dönüş yapar ve ürünü gönderirler. İnşallah kendileri arar.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada13 Mart 2017 15:09

Sayın Özkan B. Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde UND-446-58448 no'lu kayıt bulunmaktadır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

Özkan
Özkan14 Mart 2017 09:28

Değerli hepsiburada.com yöneticileri sitenizden 2 mesaj attım ve dönüş yapmadınız. Defalarca arama ve kayıt oluşturdum dönüş yapmadınız. Siz demek sitenize ve müşterinizin arama kayıtların bakmıyosunuz. Bu da sizin ciddiyetinizi gösteriyor. 26 gün oldu biz artık yasal olarak hakkımız araştırıyoruz. Sizi aramayı bıraktık. Şikatyetim var sitesine hemen cevap yazmasını biliyorsunuz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler