Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Servis Parasını Ödeyin Ya Da Yeni Ürün Verin Rapor

322görüntüleme
Yavuz
Yavuz 09 Mayıs 2020 16:09

Asus marka modem aldım 2017 yılında Asus 3 yıl koşulsuz garanti verdi. 2020 ocak ta modemim arada bir arıza yapmaya başladı 2 kez servise götürdüm durumu anlattım ve Asus değişim veya para iadesi raporu düzenledi bozuk modemi geri aldı. Bu raporu satın aldığınız alıcıya gönderin iade değişim yapsınlar bilgisi verildi 3ncü aya girdik Hepsiburada ya gerekli bütün belgeleri gönderdim her gelen ilgilenmeyeceğiz der gibi yeniden belge istiyor en son Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptım cevap bekliyorum. 

işin açıkçası Hepsiburada vb... Sitelerde alışveriş yaptıysanız garantili bir durum oldu mu vay halinize adamlar   her seferinde utanmadan benden aynı şeyleri istiyor,   belgenin aslı adamlarda onların istediği kargo şirketine onların verdiği kargo numarası ile gönderdim adamlar hala rapor istiyor çok komik in en komik kısmı ürünün garantisi bitmiş yalanı. 

Asus diyor ki: İade değişim yapılsın (Hepsiburada mağazası ) Ekibim bilgisayarbu  firma : garantisi yok diyor. Asus bu ürünü üretmeden ben satın almışım. Asus 04.2017'de üretim yapmış,Hepsiburada ve  Ekibim bilgisayara göre 01.2017'de ben almışım modemi bu   firmadan modem aldığım için çok pişmanım modemim çok iyiydi Hepsiburada ve ekibim bilgisayarı nereye şikayet edebilirim mahkemeye de gideceğim.  

Hepsiburada Logo
Hepsiburada12 Mayıs 2020 15:25

Merhaba Yavuz Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 70220039 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler