Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Sattığı Ayıplı Malı İade Almıyor

1.178görüntüleme
Ayşe
Ayşe 22 Ocak 01:21

Hepsiburada'dan aldığım Xiaomi ® Redmi ® Note 9s markalı cihaz 1 ay dolmadan bozuldu. Ekranında beyaz çizgiler oluştu, cihaz kendi kendine arama yapıp, mesaj göndermeye başladı, cihaz kullanılamaz hale geldi. Hepsiburada konu ile ilgili hiçbir şey yapamayacağını, cihazı Evofone ®'a göndermemizi, gelecek rapor doğrultusunda işlem yapılabileceğini söyledi. Cihazı Evofone'a gönderdik. Sadece rapor istememize rağmen onarım yapmışlar. Evofone ile internet sitesi üzerinden müşteri temsilcisi ile yazıştığımızda da ayıplı mal olmasından dolayı kanunen iade hakkımızın olmasına rağmen cihazın iadesinin olamayacağını söylediler, çünkü ticari fatura kestikleri ürünü, satın alındığı günden itibaren 1 ay üzerinde süre geçmişse onarım hakları olduğunu söylediler. Cihazı satın aldığım günden servise ulaşmasına kadar geçen süre 40 gün. Henüz 1 ay bile olmadan arıza yaptı. Ben böyle olduğunu bilseydim cihazı servise daha erken ulaştırırdım. Henüz 1 ay bile dolmadan bozulan bu telefonu kullanmak istememek en doğal hakkım. Bir daha Hepsiburada internet sitesinden alışveriş yapmayacağım. Sattığı malın arkasında durmadı.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada22 Ocak 01:35

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada22 Ocak 10:50

Merhaba Ayşe Hanım, Öncelikle yaşanan durum için özür dileriz. Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Ayşe
Ayşe22 Ocak 12:33

Hepsiburada konuyla ilgili benimle iletişim kurdu, ancak mağduriyetimi gideremeyeceğini bildirdi. Telefonu Hepsiburada dan alıyorsunuz, ancak sorun çıkınca Evofone a yönlendiriliyorsunuz. Hepsiburada sattığı ürünün arkasında durmamış oldu bu durumda. Satan platform Hepsiburada, sattığı ürün ise arıza yaptı. 27 Kasım 2020 de aldığım bu cihaz ayıplı mal olmasına rağmen iade kabul etmedi. Mağduriyetim giderilmedi.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler