Hepsiburada Satış Sözleşmesinde Cayma Hakkımı Kullandırmıyor

Serkan Serkan17 Şubat 21:27

Sipariş no.: 377952447 aldığım LG 49UM7100PLB 49'' 123 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV ürününü 13.02.2020 tarihinde Horoz Lojistik'ten teslim aldım. LG Yetkili Servisi ile Kurulumunu yaptırdım (Ek-1). Kısa süreli kullanımdan sonra (4 gün) Mesafeli Satış Sözleşmesinin 4. Maddesine göre "14 (on dört) gün inde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin işbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nden cayma hakkına sahiptir." (Ek-2) hakkımdan yararlanarak iade etmek istedim. Müşteri Hizmetleri arayarak iade talebimi oluşturdum (604992630). Fakat ürünün kutusunun açıldığını ve kurulumunun yapıldığından dolayı iade talebimin uygun bulunmayacağını söylediler. Mesafeli satış sözleşmesinde aldığım ürün ile ilgili olarak cayma hakkımı kullanmamı engelleyecek istisna herhangi bir madde ve seçenek olmadığını söylediğimde müşteri temsilcisi ek süre isteyerek sanırım ilgili birimden sorguladıktan sonra bana iademin neden kabul edilmez olacağıyla ilgili bahane olarak Ek-3’deki (e) seçeneğini ileri sürdüler. "e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. " (e) maddesinde bahsi geçen ürünlerin benim iade etmek istediğim TV ürünü ile uzaktan yakından ilgilisi bulunmamaktadır.  İade edilmez denilen bahsi geçen ürünler dergi, dijital içerik olarak pc oyun vb. Bilgisayar sarf malzeme ise Boş CD vb. Olabilecek ürün ve içerikler olacak iken ilgili maddede TV veya ürünümü tanımlayacak herhangi ibare bulunmamaktadır. Kabul etmeleri için LG yetkili servisinden “iade edilmesinde herhangi bir problem yoktur” şeklinde bir rapor tutulması gerektiğini ilettiler. LG yetkili servisi bu şekilde herhangi bir tutanak tutmadıklarını beyan etmişlerdir. Hepsiburada cayma hakkımdan yararlanmam için durumu çıkmaza sokmaktadır. Satış sözleşmesinde bahsi geçen hakkımdan yararlanarak cayma hakkımı kullanmak istiyorum. Ben TV iade ediyorum, göndereceğim. Herhangi bir şekilde kabul edilmediği takdirde tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. TV iadenin mutlaka alınmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Serkan 18 Şubat 15:40

Hepsiburada firması kesinlikle müşterinin yanında onu koruyan bir politika izlememektedir. Müşterisini çıkmaza ve çaresizliğe sokarak herhangi bir işlem yapamamasını istiyor. Kesinlikle yardımcı olmak değil. Ama ben mutlaka kanunen haklarımı kullanarak tüm hukuki yolları zorlayacağım. Hepsiburada ya Beni bu duruma düşürdüklerinden dolayı lanet olsun.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 11:43

Merhaba Serkan Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Güven 1 hafta önce  

    Sorun çözüldü mü? Kanuni hakkınız ve iade almak zorundalar

  • profile-icon Serkan 18 Şubat 12:29  

    Aynı şekilde benimde iademi yapmıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler