Hepsiburada Satın Aldığım Ürün Farklı Gönderdikleri Farklı

Hakan Hakan17 Şubat 12:48

10.02.2020'de Hepsiburada'nın Şamil Saat satıcısından aldığım Casio prg 600y 1+Dr. Kodlu ürün yerine bana prg 240 1dr modeli gönderdiler aynı gün iade talebi oluşturup kargoya verdim ve iade talebi oluştururken"iade istemiyorum satın aldığım modelin gönderilmesini istiyorum"diye belirttim. 

bugün Hepsiburada'dan gelen mesajda bana paramı iade edeceklerini bildiriyorlar, gerek Hepsiburada ile gerek Şamil Saat ile yaptığım görüşmede "ürün stoklarda olmadığı için para iadeniz yapılacaktır "diyorlar, artı paramı da fenomen satıcısı üzerinden yapıyorlar. 

Hepsiburada'nın bu şekilde bir satış politikası izlemesi hiç his değil, ben aynı ürünü aldığım fiyattan istiyorum. Gelişmeleri buradan paylaşacağım.Satıcı isim farklarının ve gönderdikleri modelin fotoğraflarını ekte paylaşıyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Hakan 4 hafta önce

Merhaba, şikayetim çözüldü, Hepsiburada çalışanlarından Ezgi Hanıma desteğinden dolayı çok teşekkür ederim. Umarım benzer bir sorunla karşılaşmam.

profile-icon Hakan 20 Şubat 12:27

Merhaba, Hepsiburada ile dün (19.02.2020Tarihinde) yaptığım görüşmede "Hepsiburada yetkililerinin Şamil Saat firması ile görüştüklerini, bu konuşmaları benimle paylaşamayacakları 2 iş günü içerisinde mağduriyetimin giderilmesikonusunda çalıştıkları "bilgisini ilettiler.

profile-icon Hakan 18 Şubat 13:31

Merhaba bugün saat 10:40 da Hepsiburda yetkilileri aradı mağduriyetimin giderilmesini konusunda çalışacaklarını telefonla ya da mail yoluyla haber vereceklerini bildirdiler, benim isteğim satın aldığım ürünün gönderilmesi, Hepsiburada gibi Türkiye'de e Ticaretin öncülerinden olan firmanın müşterilerinin haklarının arkasında duracağını düşünüyorum. Gelişmeleri buradan yazacağım. İyi günler.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 10:44

Merhaba Hakan Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Aynı bilgilendirme, 88569999 no'lu Müşteri Hizmetleri kaydınızda da yer almaktadır. Bu talebinizle ilgili mesajınız varsa, ilgili kayıt numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hakan 22 Şubat 09:59  

    Merhaba, Şamil saatin bana ürün stoklarımızda yok deyip Hepsiburada sitesinden kaldırdığı saat, kendi sitelerinde satışta bu fotoğrafi az önce aldım, siteye girip bakabilirsiniz.

    np_image1 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler