Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada Satılan Fakat Taşıyamadıkları İçin İptal Edilen Ürün Çıkmazı

profile
21 Kasım 2022
1.014

Hepsiburada 11 Kasımda ürün sipariş verdim. Satıcı Hepsiburada taşıyıcı da Hepsijet ® firmasıydı. Siparişimin hareketlerini uygulama üzerinden takip ettim 11 kasımda ki siparişim 1 hafta geçtiği süre boyunca "dağıtım merkezinde, transfer süreci devam "vs yazıyordu kasım yoğunluğudur burada problem yok. Tam bir hafta sonra "teslim edilemedi"şeklinde yazdığını gördüm. Herhangi bir bilgi verme gereği duymadıkları için ben aradım. Problem tam olarak şu imiş "-Taşımaya uygun olmayan ürün"olduğu için siparişim iptal edildi. İadem Hapsipay hesabıma yattı. Bu ne demek teslim edilmeyen ürünün iade tutarını yine aynı siteden yapmak zorundayım. Ve aynı ürünü iade tutarı yani aynı fiyata şu an sipariş edemiyorum.

Hepsiburada sitesinde listede olan, satışa açık olan bir ürünün taşımaya uygun olmasını anlayamadım. Madem taşımaya elverişsiz neden listeleniyor? Gelip almamız mı bekleniyor. (bunu da teklif ettim) İşin ilginç tarafı kargo yaklaşık bir hafta İstanbul turu yaptı ardından geri döndü. Ayrıca bu ürünün liste fiyatı değişmiş şekilde sitede hala listeleniyor. Taşımaya elverişsiz ise 1 hafta sonra paranız iade hepsipay ® e iade edilebilir. Fiyat artışlarından mağdur olabilirsiniz. Hakkımı yasal olarak arayacağım buraya yazma sebebim böyle bir durumla karşılaşır iseniz sorun çözülsün diye çaba göstermeyiniz. Boşa efor harcayabilirsiniz.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 9 sn
Hepsiburada Logo
21 Kasım 2022 14:35
Hepsiburada Logo
21 Kasım 2022 16:43

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Hepsiburada Haksız Sebeple Sipariş İptali

profile
5 gün önce
212
"Merhaba, Bugün sabah Hepsiburada firmasından aradılar ve yaşanan olaydan dolayı özür dilediler ürünü pahalı olan fiyatından alabilmem için de aradaki fark kadar hediye çeki tanımladılar. Burada asıl suçlu Bambi firması olmasına rağmen Hepsiburada konuyu çözdü ve mağduriyetimi giderdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnternet alışverişlerinde Hepsiburada'yı tercih etmemdeki sebep zaten satıcı firma sizi mağdur etse bile Hepsiburada konuyu hızlı bir şekilde çözebiliyor."
1 Yorum
1

Hepsiburada Hepsi Buradanın Teslim Etmediği Sipariş

profile
2 hafta önce
270

7 Eylül tarihinde Hepsiburada üzerinden Servet Şekerleme ürünlerini sipariş verdim. 8 Eylül'de kargoya verilen ürünler 10 gün geçmesine rağmen ortada yok. Kargoyu takip edebileceğim hiçbir bilgi yok. Hepsiburada müşteri hizmetlerini aradığımda kargoyu yolda iptal edebileceğimizi söyledi, onayladım a...

Hepsiburada Stok Yok Deyip İptal Edilen Ürün Fazla Fiyata Satılıyor!

profile
4 hafta önce
721

Hepsiburada platformu üzerinden elektronik ortamda satış yapan Fashion Smart adlı satıcıdan 02.09.2023 tarihinde saat 23.51'de “Fashion Smart Erkek Kanvas Taşınabilir Bilgisayar/Omuz Çantası - Siyah (Yurt Dışından) ” ürünü 578,81 TL bedel ile satın aldım ve banka kartı ile ödemeyi gerçekleştirdim. S...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 9 sn
Benzer Şikayet Yaz