sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada, Samsung M51 Hediyesi Olan Bluetooth Kulaklıkları Vermiyor

Yücel Yücel23 Ekim 11:24

25/09/2020 tarihinde ön sipariş ile (sipariş no: 154600261) Hepsiburada'dan (Satıcı: Hepsiburada) Samsung Galaxy M51 cep telefonunu, Galaxy Buds kulaklık hediyeli kampanya dahilinde satın aldım. Ürünün hediyesi olan, Samsung Galaxy Buds (Beyaz) -SM-R170 Bluetooth kulaklığın telefonla birlikte gönderileceği sitelerinde ilan yoluyla beyan edilmişti. Aynı zamanda Samsung Türkiye tarafından da, ilanlar, reklamlar ile resmi olarak beyan edildi. Satın almayı takiben, hem telefonun, hem de hediye kulaklığın faturaları tarafıma ulaştı. Ancak telefon söz verilen tarihten çok daha sonra kargoya verildi. Teslim edilmesi gereken adrese değil de, hepsiJET tarafından 05/10/2020 tarihinde fatura adresine teslim edildi. 

Şans eseri teslim edildiği adreste insan bulunduğu için teslim alındı. Sorumsuzluk bu noktada başladı. Telefon gelmişti. Ancak kulaklık ortada yoktu. Sitede bununla ilgili en ufak bir bilgi de yoktu. Çünkü telefon teslim edildi diye lemi kapatmışlardı. Müşteri hizmetlerini aradım. Hediye kulaklığın tarafıma gönderilmediğini ilettim. Yeniden kayıt açıldı. Daha sonra hepsiJET ile gönderildiğine dair siteye bilgi girildi. Ancak 24 saat adreste olduğumuz halde hepsiJET, güya bizi adreste bulamadığı için ürünü iade etmiş. Tabii ki hiç biri doğru değil. Ürün aslında adrese hiçbir zaman getirilmedi. hepsiJET Ana Dağıtım Merkezini aradığımda oldukça çelişkili cevaplar verildi. Sonra tekrar Hepsiburada - Müşteri Hizmetlerini arayıp ürünün tarafıma gönderilmesi için yeniden kayıt açtırdım. En kısa zamanda gönderileceği bildirildi. hepsiJET adına defalarca özür dilendi. Ve sonrasında, tabi ne gönderilen bir ürün var, ne de sitede en ufak bir bilgilendirme. 

Sadece açtıkları bütün yeni kayıtlarda ürünün en kısa zamanda tarafıma gönderileceğini tekrarladılar. Toplamda 8-9 sefer müşteri hizmetlerini aradım. Her gün konuyla ilgili sitelerinin belirtilen kısmından mesaj gönderip bilgi istedim. Yaşadığım sıkıntıyı ilettim. Günlerce oyalayıcı mesajlar gönderdiler. 2 iş günü içerisinde kargoya verilecek vb... Toplamda 15 gün boyunca oyaladılar durdular. İlk siparişin üzerinden 27 gün geçti. 22 Ekim tarihinde bir mesaj atıp hediye ürünün tedarikçi firma tarafından temin edilemediğini ilettiler. Oysa ki kendi sitelerinde ürün hala indirimli olarak satılıyor. Bize verilmeyen hediye, sitede parayla satılıyor. Bu nasıl oyun anlamadım?  

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yücel 23 Ekim 17:36

Hepsiburada Müşteri Hizmetleri çok ama çok kötü hizmet veriyor. Bir ay sonra buldukları çözüm telefonun iade edilmesi. Benim mağduriyetim karışışında hiçbir çözüm bulmadılar. Telefonu geri göndersem bir ay parasını da geri ödemeyecekler. Maalesef daha önce de başıma geldi. Bu arada telefon fiyatları da artmaya devam ediyor. İkinci bir zarara daha uğrayacağım. Kampanya dahilinde hakkım olan hediye ürün tarafıma teslim edilmedi. Bir daha bu firmadan kesinlikle alışveriş yapmam. Yazıklar olsun. Gerekli hukuki süreci de en kısa zamanda başlatacağım. Tüketiciyi bu şekilde kandırıp mağdur edemezler. Bu hediye ürünün verileceğini ilan yoluyla beyan ettiler.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 23 Ekim 17:05

Merhaba Yücel Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 50098904 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emrah 23 Ekim 19:24  

    Olumsuz yorum yapmaya dahi izin vermiyorlar. https://www.sikayetvar.com/hepsiburada/olumsuz-yorumlari-yayinlamamak-sahane-fikir-hepsiburada

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler