Hepsiburada Sahte Ürün Gönderimi

Sena Sena18 Şubat 09:27

15.01.2020 tarihinde satın almış olduğum 161798484 sipariş numaralı develop tn-221 Kırmızı Toner İneo +227 +287 isimli ürün satıcı tarafından sahte olarak gönderildiğini 18.01.2020 tarihli 96529262 numaralı şikayetimde Hepsiburada müşteri hizmetlerine bildirmiştim. Şikayetimde tarafıma iletilen sahte ürünün alınmasını ve orijinalinin iletilmesini istemiştim. Ancak Hepsiburada müşteri hizmetleri tarafından sadece iade alınıp parası geri ödendi. Tarafıma herhangi bir bilgilendirme de yapılmadı. Ürünü ben satın aldıktan sonra da 361 TL'lik ürünün fiyatı 600-700 civarlarına arttırıldı.

Sahte ürün gönderimi ile alakalı sitenizde aşağıdaki ibareler yer alıyor. "Müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak adına hizmetlerimizi sürekli geliştirmekte, sahte ürünlerin pazar yerimize ulaşmalarını engellemek in imalatçı, içerik sahipleri, satıcı ve dağıtımcılarla birliği içinde çalışmaktayız. Hepsiburada üzerinden alışveriş yapan müşterilerimizin güvenini korumak için titizlikle oluşturduğumuz politikalarımızı uygulamayı sürdürüyoruz. Satın aldıkları ürünün orijinalliği konusunda şüphe duyan müşterilerimizi gerekli inceleme ve araştırmaları yapmak üzere bizi bilgilendirmeye davet ediyoruz. Her zaman olduğu gibi müşterilerimizin her alışverişlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz."

Burada müşterinizin yanında olduğunuzu belirtmişsiniz. Ancak konuyla alakalı hiçbir şekilde tarafımda durulmadığını söylemek isterim. Sahte ürün geldiğini belirttiğimde siz ürünü gönderin inceleme yapılacak deniyor. Yahu biraz bilgilendirseniz bizi sahte ürün politikanız nasıl işliyor, kafanıza göre mi? Müşteri temsilcilerinizi bu konularla alakalı eğitmiyor musunuz? Bu olayda Hepsiburada firmasına güvenim açıkça sarsılmış olup, olayla ilgili ayrıca ilgili yerlere şikayette bulunacağımı da belirtmek istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 13:35

Merhaba Sena Hanım, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler