Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  4 Yorum

Hepsiburada Para İadesi Hakkında

417görüntüleme
Hatice
Hatice 12 Kasım 2020 14:09

15 Ekim tarihinde Hepsiburada sitesin de hava temizleme ürünü aldım. Eve geldi 2 saat sonra kurduk fakat çalışmadı. Bir sonra ki gün sabah hemen iade ettim. Beni aradılar ürünü servise yönlendireceğiz onay verir misiniz? Ben de benimle ilgili bir şey değil. Biz iadeyi yapacağız sadece prosedür. Firmaya ürünü geri iade etmemiz için servisi bozuktur raporu vermesi için istiyoruz dedi. Bende tamam dedim.

Sonra bana mesaj geliyor ki 21 kasıma kadar halledilecek. Bakın ben ürünü iade ettim. Ama para iadesi için neden 1 ay bekliyorum. 738 TL' lik ürün. Ödemesi yaptım 2. Taksiti ödüyorum. Başka ürün alacam kartımda limit yok alamıyorum. Arayıp defalarca paramı iade edin dedim yapmadılar. Ben neden 1 ay bekleyeceğim. Devamlı taksit ödüyorum. Beni firmalar arası prosedür ilgilendirmiyor ki. Bana para mı vermesi lazım. Astım hastasıyım ürünü alamıyorum. Hiç bu şekilde bir şey ile karşılaşmadım.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada12 Kasım 2020 15:03

Merhaba Hatice Hanım, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 28467046 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Hatice
Hatice18 Kasım 2020 11:19

Ayın 18 in de para iadesi olacak dediler. Para iadesini yaptılar ama kartıma daha yansımadı. 8 iş günü için de banka parayı iade edecekmiş. Ulan ne soyguncu bir şey oldunuz. 1 ay beklediğim yetmiyor 8 gün daha bekle. Sizin gibi sitenin de bankanın da nasıl bir yere düştüm. Siz milletin parasını böyle böyle kullanıyorsunuz. Ve vatandaşı zor durum da bırakıyorsunuz. Eşeklik bende ki gidip herhangi bir mağazadan almadım. Daha da sizden bir ürün alırsam... Aplikasyonu da kaldırıyorum. Sizden daha iyi alışveriş siteleri var. Sakıñnnn Hepsiburada dan alışveriş yapmayın.

  • profile
1 Destekçi
  4 Yorum

4 Yorum

Adam
Adam12 Kasım 2020 21:39
 

Bende aynı durumdan muzdaribim bana da dediler servise yollamanız lazım diye sizce direkt iade olarak mı yollayım yoksa servise yönlendirip oradan mi iadesi olur sizin para iadesi oldu mu hangisi daha mantıklı bende şu an mağdur durumdayım

Hatice
Hatice12 Kasım 2020 21:44
 

Ben ürünü iade ettim. Bu ürün çalışmıyor diye bildirdim. Beni aradılar eğer onay verirseniz servise göndereceğiz dediler. Deyince ben de dedim ki ben ürünü iade ettim. Ürün istemiyorum para iadesini yapın. Sadece servisten bozuk kağıdı almak için ded

 1
Hatice
Hatice12 Kasım 2020 21:48
 

Ben de tamam dedim. Nereden bileceğim bu kadar uzun sürecek. Ayrıca elektrikli ürünleri beğenmediğimiz de geri iade direkt yapılamıyor mu?

Adam
Adam13 Kasım 2020 22:27
 

Bende telefon olayı yaşadım aynı sizin olaydan bende bir şey anlamadım servise göndereceğiz dediler servisle görüştüm dedi ki iade açmışsan iadesini yaparız yani inşallah öyle olur çünkü bozuk telefon gelmişti bana. Sizin ücret yattı mi hesabınıza?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler