sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada  Paketleme Nedeniyle Zarar Görmesi

Recai Recai23 Mayıs 22:56

Hepsiburada satıcısı El aleti online kötü paketlemesi yüzünden. Şimdi ben bu siparişi iki defa verdim. Birinci bana hiç gelmeden geri iade edildi. 2. De ise yapıştırma bölümünün hemen altında küçük bir delikten ürün düşmüş sanırım. Hatalı paketleme yapıldığını zannediyorum. Birinci de de benzer bir durum olduğuna eminim. Piston paketi delmiş. İlk anda paketi sağlam gördüm. Açınca inden 1 adet piston çıktı. Ya da bir tane koydular içine bilemiyorum. Ama faturasında 2 adettir diye not düşmüşler. Bu pistonun bir kartona sarılması lazımdı. Bu şekilde tabii ki poşeti deler. Ben bir piston da ha talep ediyorum. Ürünüm eksik geldi. Hatta Sürat Kargo'yu aradım böyle bir durum var dedim. Geri dönüş te olmadı. Şimdi ben ne diyeyim.

 Öylece pistonu poşete koyarsan tabi poşet delinir. Kabak bize patladı. Böyle poşet yırtık olsa anlardım. Yapıştırılan yerinden ufak bir delik. Artık nasıl düşünürseniz. Şimdi bunun için bu firma başka bir sitede tekrar ürün göndermiş. Doğru paketlensin bu niye müşterinin suçu olsun. Ben pakete baktım bir sıkıntısı yok gibiydi. Aldım. Kargo beklemiyor ki verip paketi kaçıyor. Hepsiburada bize yıktı. Bu ücreti. Kargo tutanağı diyor. Velhasıl. Hepsiburada da Yurdumuzda tek oldu. Keşke birkaç tane da ha emsali daha olsa da rekabetimiz daha da artsa. Sipariş numaram:518240236Ben ücretimi istiyorum. Bu Hepsiburada'yı batırmaz. Satıcılarının yanlışını da telafi etsinler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Recai 28 Mayıs 23:22

Çok teşekkürler. Dükkanın hatası inanın. Bu dükkanın bu üründe ilk paketleme hatası da değil.

profile-icon Recai 28 Mayıs 23:21

Teşekkürler. Ödeme için size çok teşekkür ederim. Yalnız bu durumun sorumlusu inanın çalıştığınız dükkan. Öylece metal bir parçayı poşete atmışlar. Poşetin delinmemesi mümkün değil. Ki N11 de ki yorumlardan bunun ilk olmadığı anlaşılıyor. Ki ilk verdiğim siparişin de bu yüzden gelmediğine inanıyorum.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 28 Mayıs 14:48

Merhaba Recai Bey, Siparişinizde yer alan ürününüzün ücret iadesi 28.05.20 tarihinde onaylanmıştır. Yapılan iadeye istinaden 1 iş günü içinde, ödeme yaptığınız kartınızın ait olduğu bankaya ücret iade talimatı verilmiş olacaktır. Ücret iadesi, bankanızın geri ödeme sürecine bağlı olarak hesabınıza yansıyacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler