Hepsiburada Oto Center Mağazası Taklit Yağ Sattı!

Özgür Özgür2 hafta önce

9 haziranda sipariş verdim (Sipariş No407 041 092 ) ertesi gün 10.06.2020'de kargolanması gereken ürün 15.06.2020 de kargolandı. Mağaza oto Center. Yağ değişimini geciktirmemek için sipariş gelmeden aynı motul yağını Ümraniye oto sanayiden elden 125 TL'ye aldım ve yağı değiştirip şehir dışına çıktım. Döndüğümde 23 haziranda ise oto Center'in gönderdiği yağı kargo şubesinden teslim aldım. 

İki yağ kutusunu (Motul 6100 Synergi+ 10W40 ) karşılaştırdım. Kutuların üzerindeki rakamların fontları farklı, ön yüzde etikette renk farkı var, arkada seri No silik, yarısı silik yazılmış ve iki yağın üretim 2019, oto centerin yolladığı yağın kutusu kalitesiz yumuşak bir plastik, diğeri daha sert nasıl oluyorsa. Ayrıca 2020 dediği yağın tarihi 2019. Ben iadesiyle vs. Uğraşmayacağım  Ayrıca Hepsiburada da ürün altına yazdığım yorum onaylanmadı. Bizde ürünü almadan yorumlara bakıyoruz herhangi bir olumsuzluk yoksa sipariş veriyoruz demek ki ler bildiğimiz gibi değilmiş. Sol resimlerdeki oto Center'in gönderdiği yağ.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 1 hafta önce

Merhaba Özgür Bey, Yaşanan aksaklık için özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 98682227 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

profile-icon Özgür 1 hafta önce

Ek olarak faturada gönderilmedi.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler