Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Hepsiburada Online Platform Üzerinden Satın Alınan Cihazın Durumu Hakkında

profile
Yakup
25 Ocak 03:30
630

Hepsiburada'dan (satıcı Hepsiburada) 18.01.2024 tarihinde "Xiaomi Redmi Note 12 Pro 256 GB 8 GB RAM (Xiaomi Türkiye Garantili) " ürünü aldım. Ürün jelatinli orijinal kutusunda geldi ve her şey normal görünüyordu. Kutuyu açtım daha sonra telefonu açtım. Kurulum ekranı gelmeden telefon direk açıldı. Normalde sıfır bir telefon alınca önce kurulum ekranı gelmesi gerekir. Bu durumdan şüphelendim ve Xiaomi Türkiye yetkilisini aradım. Durumu anlattım telefonun aktivasyon tarihinin benim telefonu aldığım tarihten 1 ay önce olduğunu öğrendim. Yani sıfır diye aldığım telefonun aslında ikinci el olduğunu öğrendim. Daha sonra Hepsiburada Müşteri hizmetlerini aradım konuyu anlattım ve açıklama istedim. Bu şekilde bilgi veremediklerini sadece iade talebi oluşturabileceğimi söylediler. Bende iadeden ziyade açıklama istediğimi bunun bir hukuki bir sorun olduğunu ve bir açıklama yapılması gerektiğini tekrar hatırlattım ama sonuç alamadım.

Buradaki asıl sorun şu ikinci el bir ürüne sıfır görünüm verilerek müşteri yanıltılıyor. Bunun hukuki başka bir adı var ama site hakaret uyarısı veriyor.

Bu işi yapan küçük bir esnaf olsa bu kadar yadırgamayabilirdim ama bunu yapan Türkiye'nin en büyük yerli e ticaret sitelerinden birinin ta kendisi.

Buradan tekrar Hepsiburada firmasından konu ile alakalı açıklama talep ediyorum.

Hepsiburada Logo
25 Ocak 03:35 (Şikayetten 5 dakika sonra)
Hepsiburada Logo
25 Ocak 11:21

Merhaba Yavuz Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 693257465 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Yakup
Yakup
06 Şubat 15:02

Hepsiburada ekibi burada yazdığım şikayetten sonra aradı ama mağduriyeti giderebilecek bir çözüm sunmadılar. Anlattığım her şeyi belgelendirmeme rağmen hala ürün gönderin inceleyelim demekten öteye bir çözüm sunmadılar. Ortada incelenecek bir ürün yok kayıtlardan her şey anlaşılıyor. Hepsiburada'nın depodan kaynaklı bir hata olmuş demesinden de hatanın kendilerinden kaynaklı olduğunu anladıkları da anlaşılıyor. Fatura tarihinden 1 ay önce aktivasyonu yapılmış bir telefonun nesi incelenecek? Normal şartlarda Hepsiburada pazar yeri üzerinde satış yapan başka bir satıcı olsa Hepsiburada satıcıya ceza keser, müşteriye hediye çeki verir belkide satıcının dükkanını kapatır ama satıcı Hepsiburada'nın kendisi olunca depodan kaynaklı bir hata olmuş der olayı kapatmaya çalışır. Burada olan bir hata değil kasıtlı olarak yapılmış bir şey. Sonuç olarak, Hepsiburada'dan diğer satıcılara uyguladığı gibi kendisine de ceza uygulamasını müşterinin mağduriyetini gidermesini talep ediyorum.

Benzer Şikayetler

Hepsiburada Faturama T. C. Kimlik No Eklemiyor

profile
Akif
17 Kasım 2023 16:08
1.354
3 Destek
1 Yorum

Hepsiburada Sipariş Transfer Gideri

profile
Mustafa
14 Nisan 23:16
143

Hepsiburada Uygulaması Hakkında Şikayetçiyim

profile
Seda
06 Nisan 01:09
24
1

Hepsiburada Hatalı Fiyat Açıklamasıyla Sipariş İptali

profile
Salih
22 Mart 10:03
144
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz