Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada Müşterisini Umursamıyor. Problem Çözmekten Yoksun.

Nilay
18 Nisan 14:46
949

Hepsiburada'dan aldığım ürünle ilgili; satın alma işlemimden 8 gün sonra kargoya verildiğine dair sistemde bilgi güncellemesi gerçekleşti. Fakat ürün kargoda değildi. Hepsiburada'ya bilgi verdim. Fakat herhangi bir düzeltme yapmadılar. Sonraki günlerde 5 kez daha yazdım ve aradım. Hepsinde bir problem yok en geç 15 gün içinde kargoya verilecek sözü verdiler. Dolayısı ile ben de iptal etmedim. 15. Günün sonunda ürün kargoya verilmediği gibi defalarca kendilerine bildirdiğim hatayı hiçbir şekilde dikkate almamışlar, ürünün durumunu kontrol etmemişler ve ürün üretilmemiş. 3-5 gün kadar daha devam eden konuşmalarımıza ve durumu çözeceklerini iddia etmelerine rağmen, hala satışta olan ürünü tedarik edemediklerini ve iptal edebileceğimi belirttiler. Kabul etmedim. Kendi verdikleri sözler dolayısı ile 1 ay beklediğim ürünü hemen çıkartmaları gerektiğini belirttim. Bugün 36. Gün hala sağlıklı bir dönüş ve ürünü alamıyorum. Hepsiburada müşterisini dinlemiyor ve problem çözmekten yoksun. Satıcı mağaza da Hepsiburada. Sadece alışveriş sitesi olma sorumluluğu değil; bu ürünü ürettirip üzerine kar koyarak satan da kendileri. Müşteri hizmetleri sizlere kibar kibar yalan söylüyor. Premium üyelik için paranızı ziyan etmeyin. Öyle olsanız da yaşayacağınız problemde size yapacakları muamele: sizi dikkate almayacak sadece maaşlarını alabilmek için sizden özür dileyecekler, yalan sözler verecekler, yarattıkları mağduriyeti umursamayıp 40. Günde iptal edelim diyebilecek kadar had sınırlarını zorlayacaklar, fakat asla sizi bunca süre söz vererek bekletmelerine açıklama getirmeyecekler ve probleminizi çözmeyecekler.

18 Nisan 14:50 (Şikayetten 3 dakika sonra)
Nilay
18 Nisan 15:21

Bu otomatik yanıtlarla mı çözeceksiniz problemi? Size nezaketle iletilen problemi dikkate almalısınız. Müşteriyi önemsememek, size ilettiği problemi dikkate almamak sonunda da 1 aydan uzun süre sonunda otomatik bir yanıtla hızlı dönüş çalışma sisteminiz bu sanırım. Beklentim yarın ürünüme sahip olmak artık... O kadar çok özür dilediniz ki artık bunu duymak istemiyorum. Problemimi çözün. Bu bir illüzyon gösterisi değil siparişi iptal edip problemi ortadan kaldıramazsınız... Bu ürünü tam olarak bana ulaştırmanız gerekiyor.

18 Nisan 16:46
Nilay
19 Nisan 18:19

Cevap değil kargo takip numarası istiyorum dedim. Hala hareket yok

Nilay
26 Nisan 19:31

44. Günde hala arayıp iptal edelim diyorsunuz. Arayan kişiye değil bu söylediklerim. Bu kadar isbilmez, müşteri mağduriyetini umursamayan bir davranış görmedim. Hadi iptal iptal edip problemi çözün benim bunca süre bekletilmemden doğan mağduriyetim ne olacak. Size bildirdiğim sistem hatanızı umursamamanız ne olacak. Parayı hesaba geri yatırınca sizin için bitiyor da beni ihtiyacım olan ürünü vaat ederek bunca zaman bekletmeniz ne olacak. Beceremiyorsanız yapmayın bu işi. Bu problemi kendiniz yarattınız çözeceksiniz

Nilay
30 Nisan 11:12

Gerçekten delirmek üzereyim hala satışta olan ürünü gönderememek nedir? Dolandırıcı mısınız acaba diye düşünüyorum. Ayakkabı alınca teki elinize ulaşırsa onu giyip çıkar mısınız? Saka gibi gerçekten. Gönderin şunu demekten başka bir şey yapmıyorum hala 3 gün içinde gönderemezsek 3 gün sonrasında paranızı iade edeceğiz diye telefon alıyorum

Nilay
02 Mayıs 20:55

Çözemediler 50 gün önce satın aldığım ürünü gönderemediler. Ürün hala satışta yanlış anlaşılmasın. Hepsiburada sattığı ürünü göndermedi. İptal ettiler.

Hepsiburada Premium Şikayetleri

Hepsiburada Premium Üyelik İptal Sorunu

Hülya
26 Mayıs 13:09
188

Premium Olduğum Halde Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyorum

Hamza
25 Mayıs 15:58
208
Premium Olduğum Halde Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyorum
Premium Olduğum Halde Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyorum
5
Çözüldü

Hepsiburada Sisteminin Manasız Çalışması

Mert
25 Mayıs 10:30
215
"Çözüm merkezi çalışanı ve çağrı merkezi çalışanı yaklaşımı güzel akıcı ve kısa sürede çözümlenmesi hoşuma gitti teşekkür ederim."
Hepsiburada Sisteminin Manasız Çalışması

Hepsiburada Premium Üyelik İptali Yapılmıyor

Muhammed
23 Mayıs 19:51
451

Hepsiburada Premium Aidatında Bilgi Vermeden 40 Kat Artış Yaptı

Serkan
23 Mayıs 15:12
297
Hepsiburada Premium Aidatında Bilgi Vermeden 40 Kat Artış Yaptı
Tüm Hepsiburada Premium Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz