sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada Müşteri Hizmetlerinin Sorumsuzluğu Yüzünden Zarar Etmem

Gürcan Gürcan23 Ekim 12:13

Merhaba 674 *****93 numaralı siparişimi Garanti Bankası'nın 300 TL üzeri siparişlerde %10 bonus kampanyasına katılmak amacıyla 300 TL yi geçecek şekilde sepet hazırlayarak 312 liralık sipariş verdim ve bu şekilde 31 lira bonus kazandım. Lakin, siparişimdeki 22,70 liralık Würth Cam Sabunu 32 ml 3' Lü Set ürünü bana teslim edilmeyerek kargo tarafından iade işlemine başlanmış. Bunu dün akşam fark ettiğim anda Hepsiburada'ya ulaşarak kampanya katılımım olduğunu ve kesinlikle bu siparişin tutarının kartıma iade edilmemesi gerektiğini belirttim. Tutarı karşılığında hediye çeki verilebilir ya da ürün tekrar gönderilebilir dedim. Konuştuğum bayan anladığını ve ileteceğini söyledi. Sabah gelen mesajda ise sorunumun çözüldüğü, tutarın banka hesabıma iade edileceği mesajı geldi! Tekrar Hepsiburada ya ulaştım ve konuyu tekrar ilettim, iade işlemine geçildiği için bir şey yapılamayacağı söylendi.

Sadede gelecek olursak, - İade işlemi başlamadan önce olabileceği hesaplayıp ben size ulaşarak durumu ve talebimi ilettim, tamam dendi - Ertesi gün söylediğim şeyin tam tersi yapıldı - 22 liralık ürün iadesi yüzünden 31 lira kaybım olacak. - Kampanya katılımı yapacağım 300 liraya gelmemiş sepetimi boşu boşuna 300 lira üzerine tamamlamış oldum.

Dolayısı ile Müşteri Hizmetlerinin sorumsuzluğu nedeniyle 31 lira kaybım oluştu.

Yani sayenizde hem ürünüm gelmedi hem de 31 lira kaybetmiş oldum. Bu sorun ile ilgili düzeltme de yapılmaz ise gelecekte kampanyalarda falan Hepsiburada üzerinden alışveriş yapmayı pek düşünmüyorum. Basit bir sorunda bile çözüm üretilemiyor ise gelecekte de bunun olmayacağının bir garantisi yok demektir.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gürcan 26 Ekim 19:08

Mevcut kaydınıza eklenmiştir denilen yerde kayıt kapalı durumda görünüyor ve sonrasında yazdığım mesaja da herhangi bir cevap verilmiş veya çözüm üretilmiş değil.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 23 Ekim 18:09

Merhaba Gürcan Bey, Yaşanan durum için özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 42232838 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emrah 23 Ekim 19:23  

    Olumsuz yorum yapmaya dahi izin vermiyorlar. https://www.sikayetvar.com/hepsiburada/olumsuz-yorumlari-yayinlamamak-sahane-fikir-hepsiburada

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler