Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada Müşteri Hizmetleri Yetersizliği

profile
09 Haziran
319

Hepsiburada'dan yaptığım 958 698 520 numaralı siparişim, aradan 4 gün geçmesine rağmen hala kargoya verilmedi. Satıcıya mesaj atıyorum günlerdir dönen yok. Ürün ortada yok. Satıcı ortada yok. Hepsiburada'nın haberi yok.

Çok kötü bir müşteri hizmetleri var. Çıkan sayfada canlı operatöre bağlanmak istiyorum, bir seçenek arıyorum, müşteriyi hiçbir şekilde canlı operatöre bağlamamak üzerine özellikle uğraşmışlar. Çıkan bot size tekdüze cevaplar vermekten başka hiçbir işe yaramıyor ve sorunu çözmüyor.

Alt tarafı canlı operatöre bağlanıp satıcıya ulaşacak ve siparişin neden kargoya verilmediğini öğrenerek müşteriye dönecekler. Bunu yapmamak için kırk takla atmışlar. O zaman oraya niye müşteri hizmetleri koyuyorsunuz?

Belirlenen kargoya verme tarihi geçmiş, orada kargo tarihi tahminidir duruma göre değişir yazıyor. Yani siz paranızı verin bekleyin, belki yollarız, belki yollamayız, aceleniz varsa da bize ne demişler.

Ne Hepsiburada'nın satıcıya, ne de sizin Hepsiburada'ya bir yaptırımınız olabiliyor. Ama ben yapacağımı biliyorum, bundan sonra kendileriyle ilişiğimi keseceğim, müşteri hizmetleri çok daha iyi çalışan malum rakipleri var, onu kullanmaya devam.

Hepsiburada Logo
09 Haziran 08:00
Hepsiburada Logo
09 Haziran 10:55

Benzer Şikayetler

Hepsiburada Koltuk Takımım Hâlâ Gelmedi

profile
4 gün önce
202

Hepsiburada dan yaklaşık 2 ay önce eymense köşe koltuk sipariş ettim. Koltuğum teslim edildi gözüküyor hala siparişim gelmedi.! Defalarca müşteri hizmetlerinden müşteri kaydı oluşturdum. Her konuşan 2 3 içinde geri döneceğini söylüyor hiç kimse aramıyor. Ben kullanmadığım koltuğun 3. Taksitini ödüyo...

1

Hepsiburada Bir Türlü İade Edilemeyen Ürün Ücreti

profile
5 gün önce
291

25.08.2023 tarihinde Hepsiburada üzerinden Philips XC7043/01 speedpromax Şarjlı Dikey Süpürge siparişi verdim. Ürün bir türlü gelmek bilmedi 1 hafta sonra müşteri hizmetleri ürünün kargoda zarar gördüğü ve iade alınacağı söylendi. Kurumsal fatura kesildiği için iade fatura kestiğim takdirde ücretin ...

Hepsiburada Bir Türlü İade Edilemeyen Ürün Ücreti

Hepsiburada Numaram Üzerinden Sürekli Sipariş Veriliyor

profile
1 hafta önce
142

Benim şahsı numaram üzerinden sürekli bir sipariş bildirimi geliyor. Birisi benim numaram aracılığıyla sipariş veriyor ve müşteri hizmetlerini çok defa aramama rağmen bana hala yardımcı olmadılar. Ben bu durumdan çok sıkıldım artık buna bir çözüm bulun.

Hepsiburada Müşteri Mağduriyeti ve Ayıplı Mal

profile
1 hafta önce
74

Hepsiburada gibi büyük bir alışveriş portalından sipariş ettiğim bir adet kışlık bot yanlış gönderildi. Ödemesini yapıp teslimatını beklediğim ürün geldiğinde siparişimle alakasız bir ürün gönderilince satıcıyla iletişim kurmaya çalışsam da bir türlü telefondan iletişim sağlayamadım. Hepsiburada por...

Hepsiburada Müşteri Mağduriyeti ve Ayıplı Mal
Hepsiburada Müşteri Mağduriyeti ve Ayıplı Mal
Hepsiburada Müşteri Mağduriyeti ve Ayıplı Mal

Hepsiburada Ürün Sorunu Çözmek

profile
1 hafta önce
372

Hepsiburada'dan satıcıdan okul çantası, beslenme çantası, kalem kutusu ve bir paket un sipariş ettim. Okullar açılmadan önce kargom okul açıldıktan sonra geldi. Heyecanla açtık, içinden çamaşır suyu, Yumoş ve tuvalet kapsülü çıktı. Hemen aradım, müşteri hizmetleri kayıt açtılar, döneceğiz dediler. Y...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 39 sn
Benzer Şikayet Yaz