Hepsiburada Müşteri Hizmetleri Telefon Görüşmesi Kalitesi

Kahraman Kahraman28 Mayıs 00:11

Hepsiburada ile siparişim konusundaki şikayetleri bir kenara bırakıyorum. Şikayette bulunurken bile yeni bir şikayet konusu çıkıyor. E***hanım, E*** hanım, A*** hanım, B*** hanım ve son olarak M*** bey ile görüşme yaparken hepsinde de hat kesildi veya yüzüme kapattılar bilemiyorum. Araştırılmasını talep ediyorum. 

Bana sattıkları ürünün fiyatı artınca satıcı firma arıyor o renk elimde yok şu renk var diyor. Kabul etmeyince de siparişi iptal etmemi istiyor. IP tal etmedim Hepsiburada'dan diğer elinde stok bulunan satıcıya siparişimi aktarmamı istedim. Tamam dediler ancak bir türlü aktarmadılar hep oyaladılar ve satıcı da sırf siparişin iptal edilmesi için 500 gr olarak görünen bir kargo çıkardı siparişi kargolamış gibi gösteriyor. 

14 kg lik bisiklet yerine 500gramlık boş bir kargo! Yar9ın ben bunu teslim aldığımda neler yaşayacağız buradan tüm Türkiye'ye paylaşacağım. Bir de Hepsiburada.com'un müşteri hizmetleri 23:59'a kadar hizmet veriyor ama saat 00:00 da arasanız bile mesai dışındayız demiyor öyle saçma bir sistemleri var müşteriyi bekletip bekletip telefonu yüzüne kapatıyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 2Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Kahraman 01 Haziran 15:05

Benim talebim başından beri başka satıcıya aktarılması idi. Bunu yapmak istemediğinizi veya yapmayacağınızı açık açık belirtmek yerine elinde o ürün olmayan satıcı işe işbirlik içerisinde bilerek ve isteyerek beni dolandırdınız. 2500 liralık bisiklet yerine saçma sapan beş para etmez aksesuarları dosya ile göndermişsiniz. Ben bunu haliyle kabul eymeyince de şimdi de diyorsunuz size kargo çıkmış olduğu için diğer satıcıya aktarım yapamıyoruz siparişinizi. Bunu yk Bisiklet satıcısı ve Hepsiburada bilerek ve isteyerek siparişimi iptal/iade etmek için planlamıştır. Aksini ispat eder bir aksiyon da Hepsiburada tarafından alınmamıştır!

Hepsiburada Logo Hepsiburada 01 Haziran 12:37

Merhaba Kahraman Bey, Siparişinizde yer alan ürününüz iade sürecindedir. Ürününüz teslim edildiğinde işlemleri başlatılacaktır.Sürecinizin takibini üyelik sayfanızın sağ üst bölümünde yer alan “Hesabım-Siparişlerim-Kargo Takibi” adımlarını izleyerek yapabilirsiniz. Sorularınız ve talepleriniz için bize web sitemizde üyelik girişi yaptıktan sonra “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden de ulaşabilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Erhan 30 Mayıs 10:59  

    Ah arkadaşım ben 10 gündür uğraşıyorum daha o şerefe nail olmadım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler