Hepsiburada Mi 5S İadesi

Cihan Cihan27 Mart 18:31

14.01.2020 tarihinde Hepsiburada'yı aradım Hepsiburada'dan mi5s telefonu aldığımı BTK'nın toplama kararı olduğunu bizim aldığımız bu telefonunda geri toplanılıp toplanılmadığını sordum. Bana evet telefon geri toplanıyor 7 günü erisinde gönderim sağlayın 2 iş günü içinde incelenip iade sürecinin yapılacağı söylendi. Ardından ben bazı sebeplerden dolayı bu 7 iş günü içerisinde yollayamadım. 

20.02.2020 tarihinde tekrar teyit ederek telefonu yolladım. Bana bu tarihte de evet toplama kararı var yollayın iki iş günü içinde incelenip iadeniz yapılır denildi. 20. 02. 2020 de yolladığım telefonu ilk başta satıcı kabul etmedi bir hafta kargoda kaldı sonra ben sürekli arayarak bastırmam sonucu firma ancak 02.03.2020 tarihinde teslim aldı. Daha sonra Eva garantili olmadığını delta garantili olduğunu bu sebeple iade gerçekleştirmeyeceğini söyledi. Ben ilk baştaki iki müşteri hizmetleri personeline güvenerek telefonu yolladım ve telefon aldım. Tekrar üstünde durdum çağrıların dinlenmesini istiyorum dedim. M** hanım diye biri tamam özür diliyoruz çağrıların dinlenmesi için kayıt bırakıyorum dedi. Bir hafta geçti ses soluk yok. Meğer kayıt bırakmamış. Bu olay bir ay sürdü. Çağrılar dinlendi ve yapılan hatadan dolayı benden özür dilediler. Telefonumu tekrar yollamamı söylediler. Bende müşteri hizmetlerini arayarak bakın benim telefonum Delta garantili bunun için bana tekrardan telefonu geri yollamayın yollayacaksanız ben telefonu boşuna yollamayayım size dedim. Müşteri hizmetleri yok efendim olay Eva garantili kısmını aşmış bu şekilde özür mesajı yollandığına göre tekrar garanti kısmına bakılmaz siz telefonu yollayın denildi. Bugün yine delta garantili olduğu için ret kararı vermiş. Delta garantili olduğu için zaten bir önceki seferde red verdiniz özür dileyip neden 2. Ye istediniz diye sorduğumda sizi memnun etmek için efendim denildi. Memnuniyet için ikinciye bir daha istiyorlarmış. Böyle rezillik ben görmedim. Temsilciler sadece oyalamak için zamana yaymak için ellerinden gelen her yalanı söylediler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Cihan 30 Mart 11:27

Ikinci sefer yollamadan önce aradım müşteri hizmetlerini benim telefonum delta garantili bana aynı sebepten dolayı geri yollayacaksanız telefonu yollamayayim dedim ama bana müşteri temsilcisi beyefendi sizden yapılan hata için özür dilenmiş telefonun delta garantili olmasından dolayı ret kararı almazsınız denildi. Fotoğraflarda da özür dileme ve ikinciye isteme mesajı var. Delta garantili olduğunu bile bile neden istediniz. Neresinden bakarsan bak rezillik

Hepsiburada Logo Hepsiburada 30 Mart 11:08

Merhaba Cihan Bey, Yaşanan durum için özür dileriz. BTK tarafından yayınlan duyuru sadece Evo Bilgi Teknolojilerinin ithal ettiği ürünlerle ilgilidir. Delta servisine bağlı ürünlere herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler