Hepsiburada Mağduriyeti (TV Ekran Koruyucu)

Mevlüt Mevlüt22 Ekim 21:48

Yeni televizyonum için ekran koruyucu sipariş ettim  5 Ekim'de. 6'sında kargoya verildi 8 Ekim saat 17.04' te teslim aldım kutuyu açtığımda çizikler olduğunu fark ettim ancak üstündeki jelatinden olduğunu düşündüm jelatini söktüm ancak çizikler ekran koruyucunun kendisindendi. Daha sonra 15- 20 dakika içinde müşteri hizmetleri yetkilisini arayıp durumu izah ettim kargo numarası verdi ertesi gün öğlen geri gönderdim. 13 ekimde alıcıya ulaştı.

 14 Ekim sabah 10 civarı satıcı ürünün kullanılmış olduğunu ve kutu içeriğinin eksik olduğunu gerekçe göstererek iade talebimi reddetti. Kutu içeriğinde birkaç hediye vardı telefon standı vardı ancak o kutudan çıkmadı. Ben bu arada başka bir satıcı firmadan ekran koruyucu sipariş ettim bu süreçte geldi ürün gayet güzel diğerinden çok farklı taktım halen kullanıyorum. Hepsiburada bana bu süreçte hiç yardımcı olmadı sadece hazır mesaj attılar yok tutanak olması lazım.

Ben diyorum ki her şey kayıtlarda mevcut konuşmalar fotoğraf vs ancak mağdur oldum. Ürüne yorum yapmak istedim daha sonra hakaret küfür vb... Olmamasına rağmen yorumumu kabul etmedi bende fotoları ekleyip bir yıldız verdim. Parasını ödeyip aldığım üründe halen göndermediler hem param gitti hem de ürünüm yok ortada. En ufak bir sorunda yanınızda kimse olmuyor bir daha Hepsiburada'dan alışveriş yapmayacağım.  

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 23 Ekim 12:10

Merhaba Mevlüt Bey,   Siparişinizde yer alan ürününüze ait tutar 23.10.2020 tarihinde iade edilmiştir. Ödeme yaptığınız bankanızın, bu tutarı hesabınıza yansıtma süresi ortalama 2-8 iş günüdür. Bu süre tamamen ödeme yaptığınız banka tarafından belirlenmektedir. Geri ödemenizin hesabınıza yansımasını ödeme yaptığınız banka ile takip edebilirsiniz.   Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz.    https://www.hepsiburada.com/mesajlarim   Saygılarımızla,   Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Serdar 23 Ekim 12:27  

    Kesinlikle size katılıyorum ben de bir daha asla alışveriş yapmayacağım Kim kaybetmiş olacak bizler mi?

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Mevlüt 23 Ekim 18:20  

    Alacak yer çok hocam. Bizim kaybetmeyeceğimiz kesin

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler