Hepsiburada Mağduriyet Yaşattı!

Ünal Ünal17 Şubat 20:32

08.02.2020 tarihinde Hepsiburada Denizbank alışveriş kredisiyle ürün sipariş ettim sipariş numaram 317835227 sözleşme geldi imzalandı aradan 10 gün geçmesine rağmen tarafımı ne arayan ne dönen oldu bu süre inde iki tane seyahatimi ürünüm gelir umuduyla iptal ettim, bana her telefon ettiğimde baştan savma geçiştirme cevaplarla savuşturdular ilgilenmediler.

 bugün sabah müşteri hizmetlerini aradım ve bana ürününüz bugün (17.02.2020) kesin olarak kargoya verilecek dendi akşam tekrar aradığımda ise en geç 2 gün içinde size dönüş yapılır dedi beni ele güne maskara edildiğimle kaldım.

 şimdi ise Denizbank ı aradım ve kredimin iptalini istedim Hepsiburada ve Denizbank pişmanlıktır.maddi manevi bunalıma girdiğim ile kaldım,belkide olmayan bir telefon için kredi ödeyeceğim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 09:28

Merhaba Ünal Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Aynı bilgilendirme, 87791176 no'lu Müşteri Hizmetleri kaydınızda da yer almaktadır. Bu talebinizle ilgili mesajınız varsa, ilgili kayıt numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ömer 18 Şubat 10:33  

    Demek ki aynı problemle sadece bana değil size de aynısını uygulamışlar. Gerçekten yazık. Hepsiburada dan alışveriş kredisi hikayet @Denizbank ile lafta anlaşmalı ama entegre sistemleri bile yok! Almayın aldırmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler