Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Hepsiburada Kullanılmış Ürün Gönderilmesi Ve Değişim Yapılmaması

profile
Kenan
22 Kasım 2023
861

Hepsiburada'dan 08.11.2023 tarihinde Philips EP5447/90 Tam Otomatik Kahve ve Espresso Makinesi satın aldım. Tarafıma iletilen cihaz; kutusu yıpranmış ve yırtılmış, kendisi ise kullanılmış, ikinci el bir cihazdı. Cihazın içerisinde kahve kalıntıları, su haznesinde ve ızgarasında çizikler vardı. Hepsiburada Müşteri Temsilcileri ile konuyu görüştüm ve iade değil, değişim istediğimi defalarca belirttim. Ürünü çok isteyerek aldığımı, Hepsiburada satıcılı olduğu için güvendiğimi, aylarca takip ettiğimi teker teker anlattım. "Değişim seçeneklerinin bulunmadığını fakat Hepsiburada'nın büyük bir firma olduğunu, bu konuda da sonuna kadar haklı olduğumu, bu ayıplı durumu telafi etmek ve müşteri memnuniyeti için ne gerekiyorsa yapacaklarını" söylediler. Ürünü kargo ile geri gönderdikten sonra defalarca aradım, sordum ama bir sonuca ulaşamadım, "süreciniz devam ediyor" diye yanıtlar aldım ve birkaç gün sonrada para iadesi gerçekleştirildi. Ben bu ürünü 3 ay ertelemeli bir şekilde Hepsiburada'dan anlaşmalı banka ile satın almıştım. Hepsiburada iadeyi 3 ay sonraya yansıttı fakat banka ise taksitleri hemen başlattı. Hepsiburada'ya güvenip satın aldığım ürün bu şekilde başıma bela oldu. Hem ayıplı, kullanılmış mal gönderdiler hem değişmediler hem de alamadığım ürün için 3 ay erken taksit ödeyip boşuna para ödememe sebebiyet verecekler. Mağduriyetimin giderilmesi, para iadesinin bu aya yansıtılması ve boşuna para ödememem için veya Hepsiburada'nın aynı ürünün kapalı kutu/kullanılmamış halini tarafıma iletmesi için yardımlarınızı beklemekteyim.

Hepsiburada Kullanılmış Ürün Gönderilmesi Ve Değişim Yapılmaması
Hepsiburada Kullanılmış Ürün Gönderilmesi Ve Değişim Yapılmaması
Hepsiburada Kullanılmış Ürün Gönderilmesi Ve Değişim Yapılmaması
+2
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 15 dk 5 sn
Hepsiburada Logo
22 Kasım 2023 08:55
Kenan
Kenan
22 Kasım 2023 09:07

Yaklaşık 10 gündür aynı cevapları alıyorum. Üzgün olduğunuzu, talebimi aldığınızı, ilgileneceğinizi söylüyorsunuz ama herhangi bir aksiyon yok. Lütfen konu hakkında bana yardımcı olun. Çözümünüzü bekliyorum.

Hepsiburada Logo
22 Kasım 2023 15:16

Merhaba Kenan Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan üyelik sahibi ile iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Müşteri Hizmetleri sisteminde 601332027 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Kenan
Kenan
22 Kasım 2023 17:12

Mağduriyetim büyümeden, banka taksitleri devreye girmeden, acil olarak çözümünüzü bekliyor olacağım.

Kenan
Kenan
23 Kasım 2023 20:47

Tarafımıza yapılan dönüşte talebimizi tekrar ilettik. Satın almış olduğumuz, bize iletilen kullanmış/kusurlu ürün yerine yine "Hepsiburada" satıcılı olarak sıfırını/kapalı kutusunu istediğimizi tekrar belirttik. Henüz dönüş olmadı. Mağduriyetimizin giderilmesi için acil olarak destek ve çözüm beklemekteyiz. Aksi takdirde, almadığım bir ürün için 3 ay boyunca taksit yansıtılacak kartıma. Bu büyük bir mağduriyet. Biz bu alışverişi Hepsiburada'ya güvenip yaptık. Ürünü aylarca takip ettik, bütçemizi buna göre planladık. Sonuçta bana ayıplı mal gönderildiği için haklı olarak sıfırıyla ve o gün satın aldığım fiyattan fiyat farkı oluşmaksızın değişim istiyorum.

Kenan
Kenan
27 Kasım 2023 11:52

Tarafımıza hala bir dönüş yapılmadı. Süreç uzadıkça uzuyor. Acil olarak çözümünüzü bekliyoruz.

Kenan
Kenan
29 Kasım 2023 16:51

Hala bir dönüş yapılmadı. Daha önce defalarca belirttiğim gibi, tarafımıza gönderilen kullanılmış/ayıplı ürün yüzünden süreç çok uzadı, gün geçtikçe yaşanan belirsizlik daha çok mağduriyet yaratıyor. Hem maddi hem manevi kaybımız büyüyor. Hepsiburada'nın bizi tekrar mağdur etmeyeceği inancı ile acil olarak olumlu çözümlerinizi ve dönüşlerinizi bekliyoruz.

Kenan
Kenan
01 Aralık 2023 07:59

Siparişi vereli 1 aya yakın oluyor. 1 aydır sürüncemede kaldı konu. 1 aydır bekliyorum. 1 aydır ne olacak diye düşünüyorum. Ödeme günü yaklaşıyor. İnanılmaz bir şekilde, almadığım bir ürün için para ödeyeceğim. Sorulduğunda sadece süreç devam ediyor deniliyor. Süreç ne durumda? Acil olarak bizim mağduriyetimizi gidermenizi talep ediyoruz ve lütfen tarafımıza dönüş yapın. Bir çözüm olmayacaksa bu süreci farklı platformlara taşıyacağız ve yaşadığımız mağduriyeti giderene kadar sonuna kadar çabalayacağız. Zaman kaybetmek istemiyoruz daha fazla. Konunun yakın takibindeyiz. Çünkü yaşadığımız büyük bir mağduriyet. Beklemek hem maddi hem manevi zarar veriyor sadece. Acil olarak dönüşlerinizi bekliyoruz.

Kenan
Kenan
01 Aralık 2023 08:11

Ek olarak şunu da belirteceğim, İskenderun'da ikamet ediyoruz. Yaşadığımız deprem sebebiyle bir konteyner içerisinde hem maddi hem manevi olarak hayatta kalmaya, tutunmaya çalışıyoruz. Bu cihazı da kendimize bir ödül olarak, bir hediye olarak, bize psikolojik olarak iyi gelsin diye eşimle birlikte özene bezene; aylarca takip ede ede; heyecan ve istekle aldık. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Lütfen bize acil olarak ve olumlu dönüş sağlayın.

Kenan
Kenan
05 Aralık 2023 08:11

Günlerdir oyalayıp duruyorsunuz. Uygulamadan "İlgili departman ile görüşmelerimiz sürüyor" yazıp duruyorsunuz. 1 aydır sonuç almaya çalışıyorum. Arıyoruz, "değerlendirme süreci devam ediyor" diyorsunuz. Neyi, nasıl, kimle değerlendiriyorsunuz ve bu süreç ne durumda? Çok acil cevap verin lütfen. Bekledikçe zararım her gün daha da artıyor. Bekledikçe ürüne zam üstüne zam geliyor ve bu tamamen sizin sorumluluğunuzda. İade süreci bu ay yapılsaydı ürünün yenisini sipariş verebilirdim fakat 3 ay sonrasına iade yapıldığı için ve mevcut bütçemi buna göre ayarladığım için ürünün yenisini de sipariş edemedim. Çünkü saçma bir şekilde, almadığım, haklı olarak değişim istediğim, ayıplı/kullanılmış ürün gönderilmesi sebebiyle ücret ödemek zorunda bırakılıyorum. Sürecin çok yakın takibindeyim ve nereye gitmem gerekirse oraya gideceğim, inanın vazgeçmeyeceğim üstünden ne kadar süre geçerse geçsin. Lütfen, ürünü fiyat farkı olmaksızın sıfır ve kullanılmamış şekilde tarafıma iletilmesi talebimi acilen yerine getirin. Kayıtlarda duruyordur, "Hepsiburada büyük bir firma sizleri mağdur etmez, Güveninizi boşa çıkarmamak için elimizden geleni yapacağız" gibi sözler edildi bana değişim için ilk kez aradığım gün. Hakkımı almak için günlerdir çabalıyorum, enerjimi buna harcıyorum ve bu süreç bizi olumsuz etkiledi. Lütfen acilen yardım edin bize.

Kenan
Kenan
07 Aralık 2023 08:11

Sorunumuz çözüldü. Destekleri için Hepsiburada ve çalışanlarına çok teşekkür ederim.

Benzer Şikayetler

Hepsiburada Kolay İade Yapmıyor

profile
Hakan
4 gün önce
169

Hepsiburada sitesinden 3000 TL tutarında aldığım ürün için 17.02.2024 tarihinde iade talebi oluşturdum ancak 29.02.2024 tarihinde hala iade alınmadı. İade sürecim dolmak üzere olmasına rağmen ve defalarca çağrı merkezini arayarak kayıt oluşturmuş olmama rağmen ürünü almıyorlar. Bu nedenle para iadem...

Hüsranla Sonuçlanan Hepsiburada Alışveriş Deneyimi

profile
Kadiriye
6 gün önce
266

16 Şubat 2024 Cuma günü Hepsiburada firmasından Philips Air Fryer aldım. Ürün ertesi gün kapıma geldi. Bu yüzden Cumartesi günü ürün gelene kadar evden çıkmadım. Ürün geldiğinde 6 yaşındaki oğlum kapıyı açmış ve kurye, paketi çocuğa verip gitmiş. Paketi elime aldığımda hafif ve yumuşak olduğunu fark...

Hüsranla Sonuçlanan Hepsiburada Alışveriş Deneyimi

Almış Olduğum Ürünle Alakalı Hepsiburada İade Süreci!

profile
Kürşat
1 hafta önce
112

Hepsiburada.com'dan BittiBitiyor satıcısından aldığım Xiaomi Redmi Buds 4 Active siyah renkli kablosuz kulaklığı teslim aldığım anda müzik sesinin aşırı düşük olduğunu fark ettim. Bir-iki gün içinde iade talebi oluşturdum ve satıcıya geri gönderdim. Bir tüketici olarak on beş gün koşulsuz şartsız ia...

Almış Olduğum Ürünle Alakalı Hepsiburada İade Süreci!
5
Çözüldü

Hepsiburada Mağdur Etti

profile
Mehmet
1 hafta önce
77
"Sorunum çözülmüştür. İletişime geçen müşteri temsilcilerine teşekkür ederim."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 15 dk 5 sn
Benzer Şikayet Yaz