Hepsiburada Kullanılmış Kahve Makinesi Gönderdi

Burçin Burçin17 Şubat 20:32

Bütün alışverişlerimizi e-ticaret üzerinden yapan biriyim. 12 Şubat'ta aldığım kahve makinesi 14 şubatta tarafıma HepsiJET ile gönderildi. Ürünü açtığımda kutusu fazlasıyla hırpalanmıştı. 

Cezvesi çizik inde, ürünün hiçbir koruma bandı ve ambalajı yok. Hemen müşteri hizmetlerini aradığımda yetersiz bir müşteri temsilcisi beni fişte adı yazan tedarikçiyi aramam gerektiğini söyledi. 

Halbuki geri gönder ama ben o anda aradım sırf eşim hediye almış onu üzmemek için aradım firma yetkilisi olduğunu söyleyen beyefendi bir hata yapılmış olabileceğini ürünü onlara götürürsem değiştirebileceklerini ilettiler. Gittim. 410 lira veriyorsunuz saf yerine koyuyorlar sonra aldığınız kocaman firma hadi ya arayın sizi kandıranları çözün sorununuzu diyor. Yazıklar olsun. İade edeceğim tabii ki!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 09:50

Merhaba Burçin Hanım, Yaşanan aksaklık için özür dileriz. Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

profile-icon Burçin 17 Şubat 20:37

Hepsiburada.com adresinden aldığım kahve makinem tarafıma kullanılmış olarak gönderildi. Tedarikçi firmayı aradığımda hiç itiraz etmeden ürünü onlara götürürsem değiştirebileceklerini ilettiler. Götürdüm değişim yapıldı. 2 kere deneme yaptım ve kahvenin tadı hiç hoşuma gitmedi. Acaba yine sorunlu bir ürünmü verildi. Onca yorum okudum. Arçelik telvem arızalandı diye aldım. Şu anda çok pişmanım

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler