Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Koltuk Siparişi Hakkında

210görüntüleme
Rukan
Rukan 21 Ocak 14:25
Hepsiburada Koltuk Siparişi Hakkında

9 Aralık 2020 tarihinde Hepsiburada.com'dan Hepsi Home Paris 3'lü kanepe isimli üründen indirimli olarak sipariş verdim. Kargolama tarihi ve teslim tarihi sürekli değişti. Sonunda 13 Ocak 2021 kargoya veriliş tarihi, 16 Ocak teslim tarihi bilgisini girdiler. Elbette ürün yine gelmedi ve kargolama tarihini en geç 18 Ocak 2021 olarak güncelleyip mesaj olarak belirttiler. Müşteri hizmetlerini aradığımda ise, "isterseniz hemen iptal edebiliriz" dediler. Ben iptal edilmesini istemedim ve bugün 21 Ocak 2021 tarihinde henüz net bir bilgi alamıyorum. İşin daha da can sıkıcı durumu ise, bir yakınıma "bu koltuk indirimde istersen sen de alabilirsin" dedim. 

Fakat yakınım, ürünü almak istediği tarihte (benim aldığım tarihten çok sonra) koltuğun fiyatı benim aldığım fiyatının üstündeydi fakat o yine de aldı. Evet doğru tahmin! Onun yüksek fiyatla benden çok sonra sipariş ettiği aynı koltuk kendisine teslim edildi. Bana ise "tereddüt etmeden isterseniz iptal edelim" dediler. Elimden gelen tüm hukuki yollara başvurup, eğer bir hakkım var ise hakkımı sonuna kadar arayacağım.

İlkeli ve ahlaki ticaret anlayışının çok uzağında kalan Hepsiburada.com, özellikle ülkemizin ve tüm insanlığın zor bir dönemden geçtiği bu zamanda, böyle bir tavır sergiliyor olması çok yazık.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Ocak 14:40

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Ocak 15:13

Merhaba Rukan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 69206649 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler