sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada Kolay İadenin Zorluğu

Nurullah Nurullah27 Ekim 2016 13:13

Hepsiburada'dan aldığımız buzdolabının hasarlı çıkması üzerine başlattığımız iade işlemi haftalarca sürdü (Yönlendirdikleri kargo firması (Yurtiçi Kargo) 1-2 hafta kurye göndermedi). Bu sürecin yükünü çektiğimiz gibi eylül sonuna kadar olan 5 yıl garanti kampanyasını kaçırdık. Tüm bu sıkıntılara rağmen tarafımıza herhangi bir yardımcı olacak bir şey yapılmadı.

Garanti kampanyasının Samsung tarafından yapıldığı belirtilerek sorumluluktan kaçıldı. Tekrar buzdolabı alımını bu site üzerinden yaptık ama artık eski güvenilirliğini yitirmiş durumda. Çok cazip olmadığı sürece kendim alışveriş yapmayı bile düşünmeyeceğim!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 27 Ekim 2016 16:08

Sayın Nurullah T. Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde USD-966-76670 no'lu kayıt açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir. “Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz.” http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler