Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Kırık Blender Haznesi!

236görüntüleme
Beyza
Beyza 01 Aralık 2020 13:49

Hepsiburada'dan almış olduğum 931 605 993 sipariş numaralı Vestel vanilya multi Blender seti 29 Kasım 2020 pazar günü adresime ulaştı. Kargoyu teslim aldıktan sonra ürünü kontrol ederken elime bir şey battı. Bununla birlikte baktığımda haznenin kırık olduğunu fark ettim. 

Hemen müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi e-- hanım bana kargocuların ürünü teslim ettiğini sisteme girmedikleri için değişim talebini gerçekleştiremeyeceklerini 1 saat sonra tekrar aramam gerektiğini söyledi. 1 saat sonra aradığımda bu sefer müşteri temsilcisi i--- hanım ile görüştüm bana kargocuya tutanak tutturup tutturmadığımı sordu. 

Elimde bir tutanak olmadığını belirtince de değişimin olmayacağını belirtti. Madem değişim tutanağa bağlı ne için bana ilk başta aradığımda e-- hanım bunu söylemiyor. Telefonu kapattıktan sonra oluşturduğum talebe dahi dönüş yapmıyorlar. 

Parasını aldıkları ürünlere karşı müşteriyi mağdur edip ardından umursamadan hâlâ reklam yapabiliyorlar. Cidden çok yazık bize onca vakit kaybettiriyorlar. Acilen sağlam ürünle değişimimin gerçekleşmesini istiyorum sonrası için muhtemelen bu umursamazlıkta olan bir firmadan alışveriş yapmam.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada01 Aralık 2020 15:10

Merhaba Beyza Hanım, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 64480212 numaralı kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler