09 Ekim
#12743845

Hepsiburada Keyfine Göre İade İşlemi Yapıyor

Satıcısı Hepsiburada olan sitenizden 05.10.2019 tarihinde almış olduğum Sapphire pulse AMD radeon rx570 8 GB 256bit gddr5 (dx12) (11266-66-20g) ekran kartı aynı gün kargoya verilerek kargo takip numarası verildi. Almış olduğum ürünün gelmesini beklerken 07.10.2019 tarihinde ürünün tarafımca iade edildiği bilgisi tarafıma mail atıldı. Bana ulaşmayan oturduğum ile gelmeyen ürünü daha görmeden nasıl iade edebilirim. İade etmedim ne böyle bir imzam ne böyle bir görüşme kaydım ne de böyle bir isteğim oldu. Hepsiburada dalga geçermiş gibi benim iznim olmadan keyfine göre iade işlemini gerçekleştirip uygun fiyata almış olduğum ürünün parasını iade etti. Demek ki keyfiyete göre iade işlemi tarafınızca müşteriye bilgi verilmeden yapılabiliyor.


Müşteri hizmetlerini aradığımda hiçbir çözüm üretilmiyor mağdur bırakılıyor. Müşteri hizmetlerindeki bayanlar susuyor haklısınız diyor çözüm yok kayıtlar dinlenebilir. Daha önce de buna benzer bir stok sıkıntısı ile ilgili problem yaşadım kayıtlarınızda mevcut uzun uğraşlar sonucu genel müdürlükten iletişime geçilip sorunumun çözümüne yönelik ilgi alaka oldu, ancak yine aynı şeylerle karşılaşınca artık bundan sonra bir şey alırken iki kez düşünüyorum. Sitenizden alışveriş yaparken kendimi huzursuz hissediyorum artık güvenmiyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyor hakkımı arıyorum.


Ürünüm kargoya verilip daha ulaşmadan iade edildi denip para iadesi yapılıyor. Siteye maillere bakmasak haberimiz yok. Hepsiburada sitesinde sorunumun çözümüne yönelik bir ilgi alaka göremedim bu yüzden bu siteye şikayetimi belirtiyorum. Buradan bir sonuç alamazsam en doğal hakkımı arayarak e-devlet üzerinde dilekçem, faturam ve ekran resimleri ile Tüketici Hakları'na başvuruda bulunacağımı belirtmek isterim.

Fuat Fuat 1.021 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi11 Ekim

    Merhaba Fuat Bey, Konu hakkında telefon numaranızdan iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

  • Fuat10 Ekim

    900 TL'ye almış olduğum ürünü beni arayarak 50 TL hediye çeki sunup kampanyaları takip edin yine uygun fiyata bulursanız alırsınız diyorlar bu şekilde çeki istemediğimi belirttiğimde sanki çeki kullanmışım gibi hepsibura da hesabıma yükleyip tekrardan silip kullanmış gibi gösteriyorlar almış olduğum ürünü ben iade etmedim siz kendi kendinize işlem yaptınız dediğimde susuyorlar bunun cevabını göremiyoruz diyorlar ürün İstanbul tuzlada iade edilmiş görünüyor ben Osmaniye ilindeyim daha ürün gelmeden nasıl iade edebilirim ki. En azından arayıp alternatif bir ürün ya da aynı fiyata alabileceğim tutarda hediye çeki sunabilirdiniz.

  • Hepsiburada Temsilcisi09 Ekim

    Merhaba Fuat Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları