Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Kargoya Veriliş Tarihi Aldatmacası

1.444görüntüleme
Erhan
Erhan 17 Ocak 10:20

2 Ocak 2021 tarihinde satın almış olduğum "metal çalışma masası laptop çalışma masası beyaz" adlı ürünün kargoya veriliş tarihi 07.01.2021 olarak görünmekteydi. 7 Ocak günü Aras Kargo ®'ya irsaliye kesilmiş bu sayede kargo takip numarası oluşturulmuş fakat 5 gün boyunca ürün kargoya teslim edilmemiştir. Hepsiburada çağrı merkezini aradığımda ürününüz kargodadır denilip başlarından atmaları dışında hiçbir çözüm üretmediler. Kargo firmasını aradığımda satıcının ürünün kargoya verilmediğini öğrendim. Daha sonra benim çabalarım sonucu Hepsiburada ürünün temin edilemediğini itiraf etti ve para iadesi yapıldı. Ürünü başka bir satıcıdan tekrar sipariş ettik. Burada ise ürünün kargoya veriliş tarihi 14 Ocak 2021 görünmesine rağmen halen kargoya verilmiş bir ürün yok. Hepsiburada.com tedarik edemediği ürünü müşterilerine satıp parayı tahsil etmektedir. Günlerce müşterisini oyalayıp ürünü tedarik edilemediği gerekçesiyle siparişi iptal etme yoluna gitmektedir. Burada açıkça müşteri aldatılmaktadır. Konuya acil çözüm getirilmesini talep ediyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada17 Ocak 10:35

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada18 Ocak 12:10

Merhaba Erhan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 21305509 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Erhan
Erhan20 Ocak 23:58

Ürün 2. Satıcıdanda tedarik edilemedi. Ürün 3. Satıcıya yönlendirildi. Teslim tarihi 21.01.2021 görünüyor. Merakla bekliyoruz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler