Hepsiburada Kargodan Kırık Ürün Geldi İlgilenmediler

Vural Vural30 Mart 23:01

Bu firmayı son zamanlarda sıkça alışveriş yapıyordum fakat son olaydan sonra uygulamayı sileceğim. Cuma günü birkaç gün önce siparişini vermiş olduğum Philips Avent Buharlı Pişirici Ve Blender wasabi Scf870/22 ürünümü ben ofiste yokken çalışanıma teslim etmişler. Sonrasında ben koliyi alarak Eve geçtim. 6 aylık bebeğimiz ek gıdaya geçeceği için ürünü heyecanla açtık. Kutuyu boşalttığımız da ambalajın en altında beyaz bir parça gördüm ve bunun kırılan bir parça olduğunu anladım ve kırığın nerede olduğunu aramaya başladım. 2-3 dakikada yerini ancak bulabildim. Hemen Hepsiburada müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim bana kargo tutanağı sordular bende ürünü kendim teslim almadım Eve getirdikten sonra açtım dememe rağmen tutanak yok ise yapacak bir şey yok demeye getirdiler ve konuyu kapatmaya kalktılar. 

Sonrasında kargo şirketi ile iletişime geçmeye çalıştım sonradan anladığımda ürün kendi kargo sistemi olan hepsiJET ile teslim edilmiş ve enteresan olan ürünü benim adıma teslim edildi olarak kayda geçmişler. Konuyu kendilerine anlattım ben teslim almadım ama ben teslim almış gibi gösteriyorsunuz dedim. Benden beklememi istediler sonrasında 1 gün öncesine dönük tutanak tutulamayacağını yapacakları bir şey olmadığını söyleyerek iletişimi kestiler ve ben elimde kırık bir parçası olan ürün ile kala kaldım maalesef. 

Ürünün fotolarını paylaşacağım bu tarz firmalar yüzünden insanlar internetten bir şey almaya korkuyorlar en doğrusu gerçekten gidip mağazadan almakmış. Kargo ile kırık ürünü gönderiyorlar sonrasında kargo kaçar gibi ürünü bırakıp gidiyor ve ben teslim almış gibi gösteriyorlar. 

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 31 Mart 16:23

Merhaba Vural Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 62771436 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler