Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Kargo Süreçlerine Dahil Olmamaları

176görüntüleme
İbrahim
İbrahim 26 Kasım 2020 12:19

Hepsiburada üzerinden satın aldığımız 865 *****21 numaralı sipariş yaklaşık 8 gün boyunca MNG Kargo'nun şubeleri arasında oradan oraya gönderilmiştir. Kargo firmasının bu durumu ile ilgili olarak Hepsiburada müşteri hizmetleri ile iletişime geçildiğinde; ürün gecikmediği için bizler bu konuda kargo firması ile iletişime geçmiyoruz diye yanıt vererek; sadece kendilerinin ini çözecek şekilde kayıt oluşturmuşlardır. Sonuç olarak; bu ürün bugün sabah kargo firmasının "bugün dağıtıma çıkarılmış ancak yetiştirilememiştir 3 gün içerisinde şubemizden alabilirsiniz" mesajı ile bu kargo 65 yaş üstü babam tarafından pandemi sürecinde kargo firmasına gidilerek teslim alınmıştır.

Sorunumun ürünün geç telim edilmesi veya edilmemesi olmadığını, asıl sorunun görsellerde sayfa sayfa 26 kalem olacak şekilde bir kargonun gönderim sürecinin normal olmadığı belirtmeme rağmen hiçbir şekilde bu sorunum çözülmedi. Lütfen bu sürecin normal olmadığını "yoğunluk bahanesi" uydurulmadan açıklansın istiyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada26 Kasım 2020 13:15

Merhaba Halil Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 48180290 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler