Hepsiburada Kargo Gecikmesi Ve Verilen Sözlerin Tutulmaması

Alpay Alpay24 Kasım 2020 22:28

15 Kasım pazar günü hepsiburada.com dan bir sipariş verdim. Hepsiburada panelinde teslim tarihi 18. Kasım gözüküyor. Kargom gelmedi. Perşembe mesai bitimine yakın bir saatte hepsiburada markasına ait Hepsijet firması ile iletişim kurdum. Yoğunluk olduğu için gecikme olduğunu söylemek cuma günü kargomun teslim edileceği söylendi. Anlayış ile karşıladım. Sürekli bulunmadığım ve kargomu almak için gittiğim adresime kargo cuma günü de gelmedi. Aradığımda cumartesi teslim edileceği söylendi. Ben artık bir gariplik olduğunu anladığım için adrese gitmeden tekrar aradım, bir problem olmadığı ve teslimatınız bugün yapılacak bilgisi verildi. Kargo yine gelmedi. Pazartesi günü için bugün (sali) yarın için teslim olacağı söylendi. Kargom hala yok. Bu süreç içinde, hepsiburada müşteri hizmetleri kargo sürecine dahil olamadıkları için bir şey yapmayacaklarını söyleyerek kendilerini kargom bana ulaşmamış olmasına rağmen kayıt dışı hale getirdiler.

Şimdi soruyorum, ben ürünü kimden aldım? Ürün bana ulaşana kadar ürünün sorumluluğu kimde? Gecikmeyi takip edecek olan sorumlu kim? Satış sonrası memnuniyet nedir? Mutlu müşteri nedir?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 25 Kasım 2020 11:06

Merhaba Alpay Bey, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 60598544 numaralı kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler