19 Haziran
#12135789

Hepsiburada Kargo Gecikme Sorunu!

13.06.2019 tarihinde almış olduğum ürün aynı gün kargoya verildi. Hepsiburada internet sitesinde cuma günü teslim edileceği gözükmesine rağmen elime ulaştırılmadı. 15.06.2019 tarihinde müşteri hizmetlerini aradığımda kargo kaynaklı bir sıkıntı olduğunu ürünün 17.06.2019 günü elime ulaşacağını bildirdiler. Ürünü teslim aldım. Fakat ürünün kargolanması paramparça haldeydi. Nedenini sorduğumda ise yapacakları bir şey olmadığını söylediler. Şikayetim şudur ki; Hepsiburada ürünü istenilen zamanda göndermeyip, aynı zamanda seçmiş olduğu kargo firmasının da arkasında duramamaktadır.
Şikayetimi buraya yazmamdaki amaç; Hepsiburada’ya hep WhatsApp hem bize bildir hem de müşteri hizmetleri tarafından yardım talep etmeme rağmen bana karşı hiçbir yazılı bir metin geri dönüşleri olmamıştır.
Tüm bunlar sonucunda hakkımı arayacağım ve benimle hiçbir şekilde iletişime geçilmez ise tüketici hakemine başvuracağım.

Anıl Anıl 282 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi19 Haziran

    Merhaba Anıl Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 26188412 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları