Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Hepsiburada Kahve Makinesi Aldık, Kahve Bardağı Gönderdiler.

profile
Ufuk
16 Aralık 2023 14:27
466
Ufuk'un Teşekkür Mesajı
“Sanırım bir gün sonrasında Hepsiburada.com tarafıma ulaşarak sorunu çözdü. Satıcı ile ilgili de bir tasarruflarının olacağını söylediler. 2007 yılından bu yana hepsiburada.com'dan alışveriş yapıyorum. İlk defa başıma böyle bir şey gelmişti ama güvenimi boşa çıkarmadılar ve müşteri memnuniyeti odaklı sorunumu çözdüler. Param iade edildi. Teşekkür ederim.”

Hepsiburada.com'dan Philips Essential Advanced Series Öğütücülü Otomatik Cappuccino Espresso Makinesi, Siyah marka kahve makinesi sipariş ettik. 1. Sipariş geç kaldı ve satıcı firma efa Pazarlama tarafından iptal edildi. Tarafımıza yapılan açıklama "Merhaba, kargo firması siparişinizin hasar kaydını tuttu. Büyük ihtimalle taşıma sırasında ürün kırıldı tazmin işlemine başladılar. Bu nedenle geri alım talimatı verildi efendim. Paranız da bu sebeple iade edilmiştir." şeklindeydi. İkinci bir sipariş verdik. Kargo yine geç kaldı. Tarafımıza bir ürün teslim edildi. Fakat paketin boyutlarından da anladığımız üzere kahve makinesi değildi. Video çekerek paketi açtık ve içerisinden kahve bardağı ve bir de not çıktı. Notta kahve bardağının hediye olduğunu asıl siparişin daha sonra geleceğini anlatan bir cümle vardı. Firma ile notta yazan WhatsApp hattıyla iletişime geçtik. Bize sehven fiyat yazıldığını, ürünün daha uygun fiyattan Hepsiburada.com'dan değil de farklı bir platformdan satın alabileceğimizi söylediler. Bu açıklama bizi tatmin etmemişti zaten ve iade işlemlerini başlattık. Firma tarafımıza an itibariyle fatura kesmedi. 18.12.2023 tarihinde kargoyu iade edeceğiz ama iade edeceğimiz kargo sadece bir kahve bardağı. Çünkü bize kargolanan bir kahve makinesi ortalıkta yok. Mağdur edildik, belki de daha kötüsü olacak. Bu hususta, Mağduriyetimizin giderilmesini beklemekteyiz. Talebimiz, alsınlar kahve bardaklarını, versinler paramızı. Ve böyle bir şeyi hiç kimseye yapmasınlar. Biz kime güveneceğiz.

Hepsiburada Logo
16 Aralık 2023 14:30 (Şikayetten 3 dakika sonra)
Hepsiburada Logo
18 Aralık 2023 11:59

Merhaba Ufuk Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Ufuk
Ufuk
25 Aralık 2023 10:54

Sanırım bir gün sonrasında Hepsiburada.com tarafıma ulaşarak sorunu çözdü. Satıcı ile ilgili de bir tasarruflarının olacağını söylediler. 2007 yılından bu yana hepsiburada.com'dan alışveriş yapıyorum. İlk defa başıma böyle bir şey gelmişti ama güvenimi boşa çıkarmadılar ve müşteri memnuniyeti odaklı sorunumu çözdüler. Param iade edildi. Teşekkür ederim.

Benzer Şikayetler

Hepsijet Teslimat Noktası Mesai Saati İçinde Kapalı

profile
Emrah
16 Aralık 2023 17:16
150

Hepsiburada Randevulu Teslimat Zamanında Yapılmadı

profile
Kubilay
28 Temmuz 2023 02:41
156
5
Çözüldü

Hepsiburada Bluetooth Kulaklık Siparişi Problemi

profile
Ercüment
22 Temmuz 2023 18:30
165
Hepsiburada Bluetooth Kulaklık Siparişi Problemi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Hamide
Hamide

Aynisini yaşadık ve hala elimde ne ürün var ne de paramı iade ettiler. Ve ürün istemediğimi defalarca söylememe rağmen 2. El 11300 TL olan urunu tekrar göndermişler Yazıklar olsun efa pazarlama

Benzer Şikayet Yaz