Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeliz'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Hepsiburada İlgisizliği Ve Sürekli Hatalı Ve Hasarlı Gönderim

740görüntüleme
Yeliz
Yeliz 3 hafta önce
Hepsiburada İlgisizliği Ve Sürekli Hatalı Ve Hasarlı Gönderim
Hepsiburada İlgisizliği Ve Sürekli Hatalı Ve Hasarlı Gönderim

Hepsiburada'dan sitesinden aldığım her şey yanlış geliyor. Bu aralar kek kalıbı aldım alakasız bir kek kalıbı geldi. Daha sonra saklama kutusu aldım kırık geldi. Elimde hepsinin faturalar ve resimleri mevcut aradığımda da çözüm sonuç sıfır hiç ilgi yok.

Yeliz
Yeliz3 hafta önce

Ayrıca sürekli suç Kargo şirketine atılıyor Ya da diğer aldığım üründe kesinlikle kendi hatalarının arkasında durmuyorlar hangi ürününü geri iade edeceğimi şaşırdım 3 ürün sipariş ediyorum 2 si yanlış geliyor bu nasıl bir rezilliktir şu pandemi zamanında onların yanlışları ve hasarlı gönderimleri yüzünden Kargo Kargo dolaşmak zorunda mıyım ve sitelerinde yaptığım şikayetleri dahi yayınlamıyorlar insanların doğruları okumalarını engelliyorlar alışverişlerim incelensin bunlar benim son alışverişimdi

Hepsiburada Logo
Hepsiburada3 hafta önce

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada3 hafta önce

Merhaba Yeliz Hanım, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Yeliz
Yeliz3 hafta önce

İletişime geçildi nihayetinde durumu anlatabileceğim biri ile görüşme sağlayabildim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler