08 Kasım
#12927552

Hepsiburada İadem Yapılmıyor!

15.10.2019 tarihinde Hepsiburada.com web aracılığıyla sipariş verdiğim Xiaomi redmi Airdots tws Bluetooth 5.0 marka kulaklığı kargolandıktan sonra daha iyi bir alternatif bulmam sebebiyle satın almaktan vazgeçtim.


Kapıma teslimata gelen imzalamadan PTT kuryesi çalışana bu kargoyu almayacağımı, iade gönderileceğini söyledim, o da kabul etti. Sonrasında kargo takibi üzerinden incelemem ile kargonun bir türlü tarafınıza ulaşmamış olduğunu, kuryenin iade değil adres hatalı bildirimiyle günlerce kargomu acentede tuttuğunu gördüm.


Bunun üzerine Hepsiburada müşteri hizmetleriyle defalarca görüşmeler gerçekleştirdim, süreç beni çok yıprattı. Ürünü alıp 14 gün içinde koşulsuz iade edebilme hakkım varken iyi niyetli davranıp paketi bile açmadım. Buna rağmen para ve kargo iadem konusunda bana hiç yardımcı olmadılar iademi yapmadılar. Tarafınızdan ivedilikle dönüşlerinizi bekliyorum. Sipariş no... : 739 618 226.

Caner Caner 577 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Kasım

    Merhaba Caner Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 13917717 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler