13 Eylül
#12596742

Hepsiburada İade Süreciyle İlgilenmiyor!

Hepsiburada.com'dan Hepsiburada mağazasından yaklaşık 1300 TL'ye Pilsan akülü araba satın aldık. Araba arızalı çıktı. Hepsiburada'yi aradığımızda Pilsan servise yönlendirdi. Pilsan servisi aradığımızda araçtaki güç kaybının ancak parça değişimi ile giderilebileceğini ve kendi imkanlarımızla servise getirmemiz gerektiğini söylediler.


Hem bozuk araba gönderilip hem de tamir için bizim getirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Kendi arabamızla servise kadar gittik ve servis arıza raporu dahi aldık. İade etmek istiyoruz fakat kargo firması ürünü teslim almaya dahi gelmiyor. Hepsiburada ve kargo firması tarafından geçiştiriliyoruz.

Burcu Burcu 328 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi13 Eylül

    Merhaba Burcu Hanım, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 66144353 no'lu kayıt üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/ayagina-gelsin/giris?ReturnUrl=/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları