Hepsiburada İade Red Sebebi

Vedat Vedat4 gün önce

842 508 722 sipariş no. ile aldığım HP kartuşlarını yazıcımın bozulması nedeniyle kullanamayacağım için 14 günlük iade süresi içerisinde satıcıya gönderdim. Satıcı 4 adet kartuştan 2 adetin kendisine ait olmadığını söyleyip reddetmiş. Hepsiburada ile görüştüğümde ilk önce gelen kargoyu kabul etmeyin ve bizi arayın paranız iade edelim dediler. Dedikleri gibi kargoyu kabul etmedim ve hemen Hepsiburada'yı aradım. 

Bu seferde "arkadaşımız yanlış bilgi vermiş" kargoyu kabul edip itiraz edin tekrar değerlendirelim dendi. Dedikleri gibi yaptım. Bu seferde satıcı böyle diyor yapacağımız bir şey yok deyip tüketiciyi aldatıyorlar. Sarıcının kendisine ait olmayan kartuşları nasıl anlamış? Siz inceleyin demem rağmen, hala şu süreci okuyun bu süreci takip edin deyip oyalıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Vedat 4 gün önce

Sayfanızda takip eden birşey yok, aynı tavrı burada da sürdürmeye devam ediyorsunuz. Yapacağınız şey çok basit kartuşları kendi deponuza isteyip inceleyip sonuca varmanız. Siz ne yapıyorsunuz, "talebinizi inceleyoruz." dedikten sonra ki mesajda "yapacak bir şeyimiz yok iade sürecini okumanız için aşağıda ki linki okuyunuz." bu çözüm değil ucuz tüccar davranışıdır. Müşteri hizmetlerinde ki arkadaşlar ve bu cevapları yazan arkadaşlar robot gibi önlerini konan hazır mesajları paylaşıyorlar. Ben adaletli ve empati kurarak mantıklı bir yol izlemelerini istiyorum.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 gün önce

Merhaba Vedat Bey, Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 84591370 no'lu kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler