Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada İade Edemiyorum, Dönüş Yapmıyor, Bozuk Ürün

profile
Esmanur
02 Mart 12:13
318

Hepsiburada dan 1 ay önce Xiaomi robot süpürge almıştım. Elime teslim edildikten 5 6 gün sonra makine dahili sensör hatası vermeye başladı. Birkaç gün daha kullanmaya çalıştım ama daha çok hata vermeye devam etti. 11 gün sonra Hepsiburada üzerinden satıcıya mesaj attım ne yapmam gerektiği hakkında. Urunu sıfırlamak, yeniden başlatmak hepsini denedim ama aynı dahili sensör hatası vermeye devam etti. KVK yetkili servisini aradım onlarda Xiaomi'nin ürünlerine baktıklarını ama bazı ürünlerine de bakmadıklarını söylediler. Ürünün seri numarasını alıp eğer size 48 saat içinde dönüş yapmazsak bilin ki biz o ürüne bakmıyoruz dediler. Ben Ankara şubesini aramıştım siz bakmasanız bile herhangi başka bir şubeniz bakar mi diye sorduğumda hayır KVK ortak isler her yerde aynidir dediler. Ve bana dönüş yapılmadı. Ürünümün garantisini kullanamıyorum bile. Satıcıya bunu bildirdiğimde böyle bir şeyin olamayacağını söyledi ama servisler dönüş yapmıyor ve ben ürünümü garantiye gönderemiyorum. Bu süreç 2 hafta surdu en sonunda Hepsiburada'yı arayıp urunu iade etmek istediğimi söyledim. Ürün dahili hata vermeye devam ediyor ve ben 5 6 defa kullandıktan sonra makineyi kullanamaz hale geldi 1 dakika ya bir hata veriyor, standına git dediğimde kendi etrafında dönmeye başlıyor standına gidemiyor, bulamıyor. 1 aylık bir ürün ilk 10 günden sonra kullanmayı bıraktım ve direk satıcıma yazdım onu dene, bunu dene, servisten dönüş bekle derken haliyle 15 günlük iade zamanı geçti. Hepsiburada urunu iade edemeyeceğimi söyledi ama hem satıcıyla hem de yetkili servisle görüşüp bana dönüş yaptıracakları söylediler. 1 hafta oldu hala bekliyorum ne servisten ne de satıcıdan bir mesaj dahi gelmedi. Hiçbir dönüş yapılmadı. Elimde ürün 1 aydır bos bos duruyor. Tekrar haritayı sildim yeni haritalandırma yaptım ama aynı hatayı veriyor ve şu anda çok daha sesli çalışıyor. Garip bir ses çıkarttığı için çalıştırmaya bile korkar oldum. Ben urunu iade etmek istiyorum 1 ayda hatta 5 6 defa çalıştırmada bu kadar hata veren bir urunu servise gitse bile düzeleceğini düşünmüyorum. Ya yeni ürün göndermenizi ya da iade işlemlerinin başlatılmasını istiyorum en kısa sürede. Eğer Herhangi bir işlem yapılmayacaksa tüketici hakem heyetlerine Hepsiburada'yı, satıcıyı ve KVK yetkili servisi şikayet edeceğim bilginiz olsun. En kısa sürede dönüş yapılmasını ve ürünün iade işlemlerinin başlatılmasını istiyorum

Hepsiburada İade Edemiyorum, Dönüş Yapmıyor, Bozuk Ürün
Hepsiburada İade Edemiyorum, Dönüş Yapmıyor, Bozuk Ürün
Hepsiburada İade Edemiyorum, Dönüş Yapmıyor, Bozuk Ürün
+12
Hepsiburada Logo
02 Mart 12:15 (Şikayetten 2 dakika sonra)
Hepsiburada Logo
02 Mart 14:25

Merhaba Esmanur Hanım, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Benzer Şikayetler

1

Hepsiburada Sizce Ben Sizlerden Memnun Kalabilir Miyim?

profile
Onur
07 Mart 02:57
509
Hepsiburada Sizce Ben Sizlerden Memnun Kalabilir Miyim?
Hepsiburada Sizce Ben Sizlerden Memnun Kalabilir Miyim?
Hepsiburada Sizce Ben Sizlerden Memnun Kalabilir Miyim?
+6
5
Çözüldü

Hepsiburada Dert Sahibi Etti!

profile
Nercü
21 Şubat 22:59
983
"Genel müdürlükten beni arayan Özge hanıma teşekkür ediyorum sadece. Beni dinledi, ve söz verdiği tarihte sorunumu çözdü. Öncesinde görüştüğümüz 30 küsur müşteri temsilcisi üzgünüm ama bize sadece vakit kaybettirdi. Keşke ilk önce Şikayetvar’a yazsaydım."

Hepsiburada Ürünün Kutusu Yok Diye Kusurlu Ürününün Arkasında Durmuyor

profile
Turgut
11 Şubat 15:11
226

Hepsiburada Ve Horoz Lojistik Mağduriyeti!

profile
İsmail
10 Ocak 10:01
124
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz