Hepsiburada HP Servisin Bana Gönderdiği İade/Değişim Raporunu Kabul Etmiyor

Osman Osman4 hafta önce

288 235 214 sipariş numarasıyla Hepsiburada firmasından satın aldığım HP deskjet 2632 Air print yazıcı hizalama yapmadığı için HP servise gönderdim, fabrika çıkışlı arızalı olduğu belirtilip Hepsiburada firmasına iletmem için iade /değişim formu gönderdiler. Hepsiburada firması formu kabul etmeyip servis raporu istiyor. HP firması da iade /değişim için tarafıma gönderilen formun yeterli olduğunu ve başka bir belgeye ihtiyaç duyulmadığını belirtti. 

Ürün, servis ve Hepsiburada firması arasında kargoda gide gele perişan oldu, kutusu etiketlerden tanınmaz halde. Hepsiburada firması müşteri hizmetlerini her aradığımda talep formu oluşturuluyor ve ilgili birim her seferinde bir bahane bulup talebi kapatıyor. Tüm kayıtlarım sistemde mevcut olup 2 aya yakın bir süredir haklı olduğum halde mağdur ediliyorum. Firmadan yetkili biri sorunumla ilgilenirse memnun olurum, liyakatsız çalışanlarınız yüzünden sorunum çözülse de çözülmese de üyeliğimi iptal etmeyi düşünüyorum. 

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Osman Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 53887185 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler