Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ayla'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hepsiburada Hepsijet Gelen Kargomu Geri Gönderdi.

221görüntüleme
Ayla
Ayla 01 Aralık 2020 12:25

24 Kasım 2020 tarihinde, 264 *****67 sipariş numarasıyla,779,00 TL ödeyerek, wd My Passport 4TB 2.5" USB 3.0 Kırmızı Taşınabilir Disk WDBYFT0040BRD satın aldım. Hepsijet kargo firmasının verdiği kargo takip numarasından ürünün yaşadığım şehre geldiğini gördüm. Hepsijet müşteri hizmetlilerini aradığımda ise ürünün bilgi verilmeden dışında geri iade işlemlerinin başladığını ve Gebze depolarına yola çıktığını öğrendim. Konuyu Hepsiburada müşteri hizmetlerinin çözebileceği söylendi. Hepsiburada müşteri hizmetlerini aradığımda ise konunun çözüleceğini, mağduriyetimin giderileceği söylendi. Bu konuşmanın ardından sipariş ekranından ayın 27sinde şu mesajı aldım. Hepsiburada Müşteri Hizmetleri27.11.2020 12:10 Merhaba Ülgen Hanım, Hepsiburada olarak düzenlediğimiz “Efsane Cuma” kampanyamız, müşterilerimizden yoğun ilgi gördü. Öncelikle kampanyamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Yüz binlerce sipariş aldığımız kampanyamızla birlikte tüm Hepsiburada ekipleri, müşterilerimizin keyifli alışveriş yapabilmeleri ve satın aldıkları ürünlere hızlıca kavuşabilmeleri için aralıksız çalışmaya devam ediyor. 2646***67 numaralı siparişinizde yer alan wd My Passport 4TB 2.5" USB 3.0 Kırmızı Taşınabilir Disk WDBYFT0040BRD ürününüz için size iletilen tahmini teslimat tarihi en geç 02.11.2020 tarihtir. Bu süre dolmadan ürünün teslim edilmesi için anlaşmalı kargo firmalarımız ile iletişim halindeyiz. Kargo durumunuzu web sitemizde “Hesabım – Siparişlerim-Sipariş Detayı” sayfasından inceleyebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz." mesele çözümlenmesi bir yana, ikinci bir şok daha yaşadım. Mesajda belirtilen teslim süresinde yani ayın 2sinde teslim edilmesi yerine kredi kartıma ürün ücretinin yine bilgim dışında iade edildiğini gördüm. Daha bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz, 779,00 TL'ye aldığım ürün an itibariyle fiyatının arttığını gördüm. Wd My Passport 4TB 2.5" USB 3.0 Kırmızı Taşınabilir Disk WDBYFT0040BRD satıcıhepsiburada Bugün kargoda Kırmızı 973,75 TL mağduriyetinin acilen giderilmesini istiyorum. Yoksa Tüketici Mahkemesinde hakkımı arayacağım.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada01 Aralık 2020 14:31

Merhaba, Yaşanan durum için özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 66522614 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Çözüm Merkezi” bölümünü inceleyebilir, mesajlarınızı da “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ayla
Ayla05 Aralık 2020 21:38

Buraya genel geçer bir cevap yazmaları kaçış değildir. Ürünüm bana gelmediği gibi, parayı da iade edivermişler. Şimdi de ürünün fiyatını yükselttikleri için iade ettik diye kaçıyorlar. Ben iade talebinde bulunmadan nasıl iade edebiliyorlar bu bir. İkincisi de ben ürünü istiyorum. Gönderemeyecekleri ürünü neden satıyorlar. Madem sattılar nasıl oluyor bana gönderdik deyip geri alıyorlar? Bu iş ahlakına sığar mı? Bunu Hepsiburada firması yaparsa bir bir daha nasıl güvenip de alışveriş yapalım? Amaç Kara Cuma deyip satış yapıp geri çekmek mi? Bizler kukla mıyız? Çok çok ayıp. Ben satın aldığım ürünümü istiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler