Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada Hepsi Home Tripod Lambader Krem Başlık Ceviz Ayak

835görüntüleme
Eymen
Eymen 21 Ocak 21:53
 
hepsiburada-hepsi-home-tripod-lambader-krem-baslik-ceviz-ayak-1.pdfpdf

Hepsiburada sitesinden 23 Kasım 2020 tarihinde 2 adet Hepsi Home Tripod Lambader Krem Başlık Ceviz Ayak aldım satıcısının Hepsiburada olduğu yazıyordu ve ona güvendim. 30 Kasım'da kargom teslim edildi ve kutudan gerekli aparatlar çıkmadı (ayakları birleştirme aparatı, duy, kablo). Müşteri hizmetlerini arayıp eksik aparat olduğunu ve gönderilmediğini belirttim. Talep oluşturdular ve 16 aralıkta 1 tanesi için eksik aparatlar gönderildi. Tekrar müşteri hizmetlerini arayıp eksik aparatların tam gönderilmediğini söyledim talep oluşturdular 10 gün içinde geri dönüş yapılacağını söylediler, ben de iade etmedim göndermelerini bekledim fakat asla geri dönüş yapılmadı. Tekrar tekrar aradım, bu şekilde kullanamayacağımı, ürünün bir değeri olmadığını söyledim, her hafta aradım fakat talep oluşturmaktan başka bir şey yapmadılar. Durumun aciliyetini belirttiklerini söylediler, sürekli 10 gün bekleyin olmazsa tekrar arayın dediler. 21 Ocak 2021 oldu ve hala ne geri dönüş yapıldı ne başka bir şey. Defalarca aradım ve gerçekten sadece talep/kayıt oluşturuyorlar. Satıcının Hepsiburada olduğu yazıyor ama arayınca satıcı Hepsiburada değil aslında diyorlar. Çok sıkıldım bununla uğraşmaktan ama ürün bu şekilde çöp dışında başka bir şey değil benim için. Ya eksik aparatlar gönderilsin ya da para iadesi yapılsın.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Ocak 22:05

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada22 Ocak 11:07

Merhaba, Yaşanan durum adına özür dileriz. Siparişinizde yer alan ürününüzün ücret iadesi memnuniyetiniz adına 22.01.2021 tarihinde onaylanmıştır. Yapılan iadeye istinaden 1 iş günü içinde, ödeme yaptığınız kartınızın ait olduğu bankaya ücret iade talimatı verilmiş olacaktır. Ödeme yaptığınız bankanızın, bu tutarı hesabınıza yansıtma süresi ortalama 2-8 iş günüdür. Bu süre tamamen ödeme yaptığınız banka tarafından belirlenmektedir. Geri ödemenizin hesabınıza yansımasını ödeme yaptığınız banka ile takip edebilirsiniz. Soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Çözüm Merkezi” bölümünü inceleyebilir, mesajlarınızı da “Mesajlarım-Destek Taleplerim”bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler