Hepsiburada Gelmeyen Siparişi Israrla İptal Etmeyen Müşteri Hizmetleri

Aydın Aydın1 hafta önce

15 gün önce bir ürün sipariş ettim ve ürün tarafıma ulaşmadı. Hb müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim ve ürün bana ulaşmadı siparişimi iptal edin dedim. Tamam dediler size mesaj göndereceğiz. Çözüm merkezi denen sorun merkezleri sorununuz çözüldü diye mesaj gönderip gelmeyen ürünü tekrar göndermişler. Yahu arkadaşım ürün gelmemiş ve bende iptal etmek istiyorum ama ısrarla iptal etmeyip gelmeyen ürünü tekrar göndermeye çalışıyorlar. Yine aradım "talebinizi aldık dediler ve bir baktım mesaj gelmiş ürünü yine ve yine tekrar göndermişler, Arkadaşlar sorun zaten ürünün bana gelmemesi ve günlerce kargo gelecek diye adreste bekletilmem ve kaybına uğramam. Aynı 2 mesaj gönderdi hb ve ilk mesajda"ürününüz tekrar gönderilmiştir ve teslim tarihi 16 Eylül yazıyor 2. Bir mesaj geliyor bu sefer de ürün yine gönderilmiş ve 19 Eylül teslim yazıyor. Kesinlikle insanlarla alay ediyorlar, ürünü müşteriye ulaştıramıyorsan neden iptal etmiyorsun? Ürün gelmediği için iptal talebi olan müşteriyi neden mağdur ediyorsun? Gelmeyen ürünü neden 15 gün sonra tekrar tekrar gönderiyorsun?

Çözüm merkezinin neden çözmek yerine baştan savma iş yapıp sorun çıkarıyor?

Cevaplar

profile-icon Aydın 1 hafta önce

Sipariş faturaya basıldığı için gelmeyen siparişi müşteri haftalarca beklemek zorunda değil. İnsanlara mağazalar sunuyorsunuz ve kefil olduğunuz mağazalar insanları zor durumda bırakıyor ve haftaları bulan teslimat süreleri, "geldik adres de bulamadık", Adres yeterli değil"gibi bahaneler üreten ve hatta adrese bile gelmeyen lojistik firmalarıyla ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Kefil olduğunuz tedarikçiler müşteriyi zor durumda bırakıp siparişi gerçekleştiremiyorsa o siparişi iptal edersiniz ve faturayı da iptal ettirirsiniz ama işin kolayını bulup"faturası kesilen siparişi iptal edemiyoruz"deyip işin içinden sıyrılıyorsunuz. Peki kargo geldi ve beni yerimde bulamadı ve ürün geri gitti, ne yapacaksınız? Ürünü tekrar mı yollattıracaksınız ve bu böyle haftalarca sürüp gidecek mi? Demişsiniz ki, kargo size geldiğinde almayıp iade edebilirsiniz. Ben kargoyu günlerce işimi gücümü bırakıp beklemişim gelmemiş, şimdi bir daha mı günlerce bekleyeceğim? Siz şimdi bana çözüm sundunuz öylemi? Siz insanlara çözüm sunmuyorsunuz, insanları zor durumda bırakıyorsunuz ve çözüm merkeziniz asla çözümden yana değil. Müşteriyi memnun etmeyen ve mağdur eden çözüm merkezimi olur sizce?

Hepsiburada Logo Hepsiburada 1 hafta önce

Merhaba Aydın Bey, Yaşadığınız sorun için öncelikle özür dileriz. Faturası basılmış, paketlemeye alınmış veya kargoya verilmiş olan siparişlerin iptalini ne yazık ki gerçekleştiremiyoruz. Dilerseniz, siparişinizi kargodan teslim almayarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz. Siparişiniz satıcı firmaya ulaştıktan sonra 2 iş günü içerisinde iadeniz tarafımızdan yapılır. Bankanızın yansıtma süresine bağlı olarak 2 ile 8 iş günü içinde tutar hesabınıza yansıtılır. Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 61169212 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler