Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Edanur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Hepsiburada Gelmeyen İphone 11 Kargosu

426görüntüleme
Edanur
Edanur 01 Aralık 2020 13:24

Hepsiburada.com üzerinden satın aldığım 259 976 000 sipariş numaralı gönderim 3561****19 takip numarasıyla sistem üzerinden kontrol ettiğimde ben almadığım halde 2 gün önce teslim edildi olarak bildirim geldi. Üstelik ismim soy ismim parantez içi de (görevli) olarak belirtilmiş. Ben almadığıma göre bu görevli kimdir? Hem Hepsijet hem de Hepsiburada müşteri hizmetleriyle görüştüm. Hepsi olasılıklarla belki ürününüzde problem vardır geri gitmiş olabilir tarzı cümlelerle 2 gün içerisinde dönüş yapacaklarını söylediler. Bugün 2. Gün geri dönmelisiniz artık ya da iademi yapın acil bir şekilde. Yüksek tutarlı bir ürünün oradan oraya sürüklenmesini istemiyorum artık. İvedilikle işlemlerin tamamlanmasını veya bitirilip iade edilmesini rica ediyorum.

Gelişme
Gelişme

4 hafta önce

24 Kasım da yaptığım 7059 TL lik alışveriş kargosu bir türlü gelmedi. İlk Bursa'ya gönderildi sonra ben almadığım halde adım soyadım belirtilerek teslim alındı dendi. Ürün ortada yok 2-2 buçuk hafta kargo bekledim. En sonunda iade etmeleri için 1500 defa müşteri hizmetleriyle görüştüm 2-7 iş günü içinde yatar kartınıza dendi. Bir hafta sonunda tekrar aradım. İade işleminiz gözükmüyor tekrar kayıt açıyorum dendi. 1 hafta daha bekledim. Yine yapılmadı. Yani 1 ay oldu ortada ne telefon var ne iade?! Yani telefonum arızalı kampanyadan alayım dedim. Pişman ettiniz! İadeyi yapmıyorsunuz bari yeni telefon gönderin. Yeni kargo gönderemiyorsanız iade yapın artık! Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. 2 gün içinde bu işlem çözülmezse en yakın hukuk bürosuna gidip dava açıyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada01 Aralık 2020 14:26

Merhaba Edanur Hanım, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 57862578 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Edanur
Edanur12 Aralık 2020 18:52

1500 defa müşteri hizmetleriyle konuştuktan sonra net bir bilgi alamadıktan sonra ödemenin iadesini istedim iadeniz iki gün içerisinde kredi kartınıza yatacaktır dendi. 3-4 gün derken araya hafta sonu girdi pazartesi veya salı yatmazsa bir hafta olacak. İade kaydını açıp açmadıklarından bile emin değilim. Gerçekten rezalet bir durum. Telefonum arızalıydı indirimden almıştım. Zaman kaybı, mağduriyet, iadem hemen yatmadığı için ödemelerim aksadı, indirim oranım kayboldu. Buna rağmen ne bir özür ne bir mağduriyet önleyici çaba... Hiçbir şey yok. Kınıyorum. Kimseye de bir daha hepsıburada.com üzerinden alışveriş yapmalarını tavsiye etmiyorum. Tüketici Hakem Heyetine de başvuru yaptım.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Aziz
Aziz01 Aralık 2020 22:42
 

Bende iPhone 11 aldım kargom 5 günde geldi ama arızalı geldi inş sizin cihazınız da arızalı gelmez çünkü yorumlara bakıyorum %70 yorumlarda arızalı ürünler 16 günde hepsibuırdaaya gitti 6 günde cevap geldi rapor için servise gidecek oda 20 gün 7000 t

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler