Hepsiburada Gelemeyen Kargo!

Emre Emre27 Ekim 2016 14:20

Hepsiburada.com'dan Kavi marka yemek masası ve sandalye takımı aldım. Ayrıca montaj hizmeti de satın aldım. Ürünlerim 3 koli olarak fatura ediliyor. Fakat 2 koli olarak geliyor. 3. kolinin akıbetini bir türlü bulamıyorlar. Montaj hizmeti sabahın 9'unda gelmeyen ürünlerimin montajını yapmak için geldiklerini söylüyor.

Müşteri hizmetleri ''mesaj geliyor cevaplanacak'' diyor. Parasını ödediğim sabırla beklediğim ürünümü bir türlü teslim edemiyorlar. Böyle takipsizlik her yerde reklamı dönen bir firmaya yakışmadı. Bir dahada asla internetten bir çöp bile almam.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 28 Ekim 2016 02:31

Hep aynı cevap. 21.10.2016 çıkan kargo hala ulaşmadı çünkü eksik. Eksik kolim nerede bir hafta geçmiş üzerinden. Hala mesaj yoluyla ulaşılacak. Telefon açıyorum efendim mesaj yoluyla ulaşılacak. Bende satış işi yapıyorum müşterilerimin bir sıkıntısı oldu mu anında çözüm üretiyorum. Ben yayınladığınız mesajda çözüm göremedim.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 27 Ekim 2016 16:01

Sayın Emre G. Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde PBG-205-56986 no'lu kayıt bulunmaktadır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. “Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz.” http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler