Hepsiburada Garanti Süresi Sıkıntısı

Emin Emin23 Mayıs 15:39

Ürünümü (klavyem) 11 Nisan tarihinde garantiye gönderdim bugün günlerden 23 Mayıs. Aradan geçen günü sayısı tam 31 gün. Müşteri hizmetleriyle sayısız defa görüştüm sürekli talep açılıyor talebe bakan yok. Açılan talebin geri dönüş süresi 3 iş günü deniliyor fakat 10 mayısta açılan talep 18 mayısta bakılıyor ve yine bekletiliyorum aradan geçen sürede sürekli bekletiliyorum. 20 iş gününü doldurmuş teknik servis süresi benim tüketici haklarımı alıkoymaktadır. Ürünün sıfırını talep ediyorum. Aradan geçen toplam gün sayısı 43 gün. Ben kendi ürünümü 43 gündür kullanamıyorum. Müşteri hizmetlerindeki çalışanların çoğu çözüm odaklı değil bulunduğu o anı kurtarmanın peşinde. Tekrar talep oluştursam yine bekleyin geri dönüş yapılacaktır saçmalıkları söylenecek. 43 gün olmuş kardeşim neyi bekleyeceğim ben daha. Yok mudur şu koskoca Hepsiburada alışveriş sitesinde benim sorunumu acil çözebilecek yetkili kişi?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emin 29 Mayıs 15:17

Ben çözümlenmiyor diyorum siz hala talebiniz var yok hesabım bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz gibi gereksiz klişe sözler kullanıyorsunuz. Çözüm istiyorum. Hakkımı istiyorum.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 27 Mayıs 19:37

Merhaba Emin Bey, Yaşanan gecikme için özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 43442325 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler