Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Hepsiburada Faturamı Göndermiyor. Kupon Tanımlıyor

Ada
15 Nisan 16:07
166

20.03.2024 tarihinde Hepsiburada'dan Grohe banyo bataryası satın aldım. Satıcı ürünün faturasını göndermedi. Yazdım cevap gelmedi. Sonra müşteri hizmetlerinde talep oluşturdum. Sonuç: satıcı ürünün faturasını göndermiyor, ben 500 TL kupon tanımlıyorum. Şimdi benim aldım ürün 2850 TL. Bu üründe bir sıkıntı çıkarsa ben garantiden faydalanmıyorum. Satıcı umursamaz, Hepsiburada da işin arkasında olmadı için olan bana olacak. Neyse kuponu kabul ettim ama kuponu indirimli ürünlerde kulandım zaman ürünleri indirimsiz fiyattan hesaplıyor. Ne anladım ben sizin sundunuz çözümden şimdi

15 Nisan 16:10 (Şikayetten 2 dakika sonra)
15 Nisan 17:17

Merhaba Ada Hanım, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Ada
15 Nisan 17:37

Beni arayan arkadaşa (Fatih Bey idi yanlış hatırlamıyorsam) bir şey demek istiyorum. Ne olursunuz aramadan önce bir şikayetimize okuma zahmetinize bulunun. Ezbere cümleler kuracağınıza hiç aramayın daha iyi. Ben ürünler kupon tanımlandıktan sonra sistem otomatik olarak indirimsiz fiyattan hesaplıyor yazmıştım, bunu da 2 kez telefonda söylelim kendisi hala bana ürün kısıtlaması yok. İstediğiniz üründe kullanabilirsiniz diyor. İstedim ürünlerde kullanabileceğimi biliyorum ama indirimsiz fiyattan kullanırsam kuponun anlamı kalmıyor ya, bunu anlamak da bu kadar zor olmamalı. Ne olursunuz beni bir daha aramayın çünkü duvarla konuşuyormuş gibi hissediyorum kendimi. Hepsiburada fatura göndermek istemediği zaman göndermiyor ne yaparsanız yapın hakkınızı alamazsınız.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayet Yaz